• Interpretacja indywidualn...
  27.04.2024

IBPBII/1/415-505/11/AŻ

Interpretacja indywidualna
z dnia 8 sierpnia 2011 r.

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 04 maja 2011r. (data wpływu do tut. Biura –12 maja 2011r.), uzupełnionym w dniu 20 czerwca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania za działkę gruntu wydzieloną pod drogę gminną - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania za działkę gruntu wydzieloną pod drogę gminną.
Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 13 czerwca 2011r. Znak: IBPBII/1/415-505/11/AŻ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 20 czerwca 2011r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wójt gminy wydaje decyzję a urząd gminy wypłaca odszkodowania w myśl art. 98 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. za działki gruntu wydzielone pod drogi gminne z nieruchomości, których podział został dokonany na wniosek właściciela i przechodzą one z mocy prawa na własność gminy.
Wniosek o podział został złożony dnia 03 stycznia 2011r. przez właściciela, który nabył nieruchomość 10 marca 2010r., aktem notarialnym – umowa zakupu. Wniosek o wypłatę odszkodowania złożył w dniu 26 stycznia 2011r.
Z uzupełnienia wniosku wynika, że właściciel nabył nieruchomość za cenę 70 zł za m#178;, a następnie uzyskał odszkodowanie od gminy w kwocie 29 zł za m#178;. Zatem cena nabycia była wyższa o 58% od kwoty uzyskanego odszkodowania.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Czy przychód uzyskany z tytułu odszkodowania wypłaconego zgodnie z art. 98 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami za działkę gruntu wydzielonego pod drogę gminną w związku z decyzją wójta gminy o podziale jest wolny od podatku dochodowego w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 29...
Czy w opisanym przypadku obowiązują jakiekolwiek warunki, które musi spełniać właściciel dzielonej działki aby podlegać zwolnieniu...
Czy należy wystawić PIT-8C...
Zdaniem wnioskodawcy przychód nie korzysta ze zwolnienia. Właściciel musi nabyć na własność grunt 2 lata przed wszczęciem postępowania. Należy wystawić PIT-8C.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:
Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie natomiast do treści art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W myśl natomiast art. 21 ust. 1 pkt 29 powołanej powyżej ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50 % od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.
Zasady dotyczące ograniczenia lub pozbawienia praw do nieruchomości oraz związanych z tym odszkodowań, reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).
Zgodnie z art. 98 ust. 1 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami, działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe – z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą, z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Przepis ten stosuje się także do nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek użytkownika wieczystego, z tym że prawo użytkowania wieczystego działek gruntu wydzielonych pod drogi publiczne wygasa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Przepis stosuje się odpowiednio przy wydzielaniu działek gruntu pod poszerzenie istniejących dróg publicznych. Natomiast w myśl art. 98 ust. 3 tej ustawy za działki gruntu, o których mowa w ust. 1, przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym a właściwym organem. Przepis art. 131 stosuje się odpowiednio. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wójt gminy wydaje decyzję a urząd gminy wypłaca odszkodowania w myśl art. 98 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. za działki gruntu wydzielone pod drogi gminne z nieruchomości, których podział został dokonany na wniosek właściciela i przechodzą one z mocy prawa na własność gminy.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż odszkodowania przysługujące na podstawie art. 98 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami zwolnione są z podatku dochodowego na podstawie powołanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy jednak podkreślić, iż zwolnienie to nie będzie przysługiwało, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:
nabycie nieruchomości nastąpiło w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego lub odpłatnym zbyciem,
cena jej nabycia było o co najmniej 50% niższa od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.
Zatem w przypadku, gdy spełniony zostanie tylko jeden z ww. warunków albo żaden z nich, uzyskany przychód będzie korzystał ze zwolnienia.
Z wniosku wynika, iż wniosek o podział został złożony dnia 03 stycznia 2011r. przez właściciela, który nabył nieruchomość 10 marca 2010r., a wniosek o wypłatę odszkodowania złożył w dniu 26 stycznia 2011r. Zatem nabycie własności tej nieruchomości nastąpiło w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego. Oznacza to, że spełniony zostały pierwszy warunek (o którym mowa powyżej) wyłączający zwolnienie ww. odszkodowania. Natomiast z uwagi na fakt, iż cena nabycia nieruchomości była wyższa o 58% od kwoty uzyskanego odszkodowania, nie został spełniony drugi warunek wyłączający przedmiotowe zwolnienie.
W związku z powyższym, przychód uzyskany z tytułu odszkodowania, wypłaconego zgodnie z art. 98 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie powołanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na wnioskodawcy nie ciąży zatem obowiązek wystawienia osobie, której wypłacono odszkodowanie, informacji PIT-8C.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...