• Interpretacja indywidualn...
  20.05.2024

IPPB1/415-272/07-2/AŻ

Interpretacja indywidualna
z dnia 13 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 795 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2007 r. (data wpływu 15 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 15 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Postanowieniem z dnia 30.07.1997 r. sąd stwierdził nabycie spadku, w tym wchodzące w skład spadku gospodarstwo rolne, po zmarłej spadkodawczyni przez troje jej dzieci: „X”, „Y” i Wnioskodawczynię na podstawie ustawy po 1/3 części każde z nich. W 2006 r. podatniczka wraz z siostrą „Y” złożyły wniosek o dział spadku z uwagi na zamiar sprzedaży działki gruntu wchodzącej w skład spadku, a trzeci spadkobierca „X” nie wyrażał zgody na wspólne zbycie przedmiotowej nieruchomości.

W 2007 r. sąd dokonał częściowego działu spadku i zniesienia współwłasności w ten sposób, że z działki gruntu wydzielono 2 nowe działki i jedną z nich otrzymał spadkobierca, który nie chciał sprzedaży działki, a drugą we współwłasności po #189; każda podatniczka wraz z siostrą, bez obowiązku spłat i dopłat między stronami. Działka, podlegająca działowi spadku przed podziałem obejmowała powierzchnię: 2 ha 71 arów 33 m2 (objęta działem jest działka oznaczona nr X – stare oznaczenie nr A,B), zaś po dziale mają odpowiednio powierzchnię:

9045 m2 – jeden ze spadkobierców „X” (oznaczenie nowej działki X/2),

1 ha 8088 m2 – dwie spadkobierczynie Wnioskodawczyni i „Y” we współwłasności po #189; każda (oznaczenie nowej działki X/1).

Jak wynika z załączonego graficznego podziału działki, dokonanego przez sąd, na każdego ze spadkobierców przypada 9044,33 m2 gruntu, czyli tyle ile wynika z tytułu udziału w spadku – po 1/3 udziału. Zatem w wyniku częściowego działu spadku bez obowiązku spłat i dopłat między stronami, żaden ze spadkobierców nie nabył nieruchomości w części przekraczającej jego pierwotny udział w spadku i odpowiada udziałowi każdego ze spadkobierców w spadku.

Podatniczka i jej siostra nie prowadzą działalności gospodarczej, obie są emerytkami. Działka, która będzie podlegać sprzedaży (o nr X/1) w 2005 r. przeznaczona została w planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy produkcyjnej, zaś w 2007 r. zostało wszczęte postępowanie z urzędu w sprawie podziału działki nr X/1 w celu wydzielenia działki gruntu w celu lokalizacji inwestycji celu publicznego (drogi), w wyniku czego przedmiotowa działka ma zostać podzielona na 3 działki:

X/3 – pow. 1458 m2 nieobjętą planem zagospodarowania przestrzennego

X/4 – pow. 810 m2 objętą planem zagospodarowania przestrzennego (droga)

X/5 – pow, 15820 m2 objętą planem zagospodarowania przestrzennego (teren zabudowy produkcyjnej).

Zamiarem podatniczki i jej siostry jest zbycie działki gruntu nr X/1 w całości, jednakże nie są w stanie określić na dzień dzisiejszy, kiedy nastąpi sprzedaż i czy w chwili jej dokonania nie zostanie już przeprowadzony podział nieruchomości z urzędu, a w konsekwencji czy sprzedaży nie będą podlegały 3 działki wydzielone przez urząd (podatniczka dysponuje projektem podziału nieruchomości, nie została na dzień dzisiejszy wydana decyzja w tym zakresie). Ponadto podatniczka i jej siostra nie występowały z wnioskiem o podział działki (nie mają wpływu na sposób i termin dokonywanego przez gminę podziału swojej nieruchomości), nie były zainteresowane także zmianą przeznaczenia gruntu w uchwalanym planie zagospodarowania przestrzennego (w przypadku sprzedaży działki bądź dziełek, będą zobowiązane do uiszczenia na rzecz gminy opłaty planistycznej).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opisana sytuacja będzie powodować konieczność zapłaty przez podatniczkę i jej siostrę podatku dochodowego od osób fizycznych – zgodnie z art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176) – od sprzedaży działki (bądź 3 nowowydzielonych działek, na skutek podziału jej z urzędu), wchodzącej w skład spadku i której podział nastąpił w wyniku częściowego działu spadku i zniesieniu współwłasności w 2007 r. bez obowiązku spłat i dopłat między stronami, a spadek spadkobiercy nabyli na podstawie ustawy... Sprzedaż działki o pow. 1 ha 88 m2 będącej we współwłasności #189; podatniczki i jej siostry nastąpi w najbliższym czasie.

Zdaniem wnioskodawcy w przedstawionej sytuacji nie będzie obowiązku zapłaty podatku dochodowego przez podatniczkę i jej siostrę, zgodnie z treścią art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na to, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia w 2007 r. nieruchomości nabytej w drodze spadku w 1997 r., którego częściowy dział spadku nastąpił w 2007 r. bez obowiązku spłat i dopłat między stronami nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a). Podatniczce i jej siostrze w wyniku działu spadku przypadł grunt, który odpowiada udziałowi każdej z nich w spadku, a zatem nabycie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych miało miejsce w 1997 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

W sprawie, której dotyczy rozpatrywany wniosek, nabycie spadku nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r., zatem dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego stanu przyszłego należy stosować przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d cytowanej ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego w całości są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a i – jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego i przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać, iż przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie ma znaczenia, kiedy nastąpi sprzedaż i czy do czasu jej dokonania zostanie przeprowadzony podział nieruchomości z urzędu, a w konsekwencji czy sprzedaży będą podlegały 3 działki wydzielone przez urząd. Skoro podatniczka i jej siostra będą w dalszym ciągu współwłaścicielkami nieruchomości nabytych w drodze spadku – po #189; części, to przychody uzyskane ze sprzedaży tej nieruchomości będą podlegały zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych – zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy podatkowej w brzmieniu sprzed nowelizacji.

Ponadto w opisanym stanie, sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło jej nabycie. Przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, nie będzie stanowił źródła przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, a tym samym nie będzie podlegał opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...