• Postanowienie o zakresie ...
  18.05.2024

PP/443-53/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 18 listopada 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanych faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do autobusów o liczbie miejsc powyżej 10 - bez uzyskania ze stacji diagnostycznej zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdów?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.08.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 02.10.2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego: 07.11.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 23.08.2005 r do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Pana o interpretację prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. W związku z wezwaniem tutejszego organu wniosek uzupełniono pismem z dnia 02.10.2005 r., przedstawiając dokładnie stan faktyczny.

Wniosek dotyczy zapytania, czy w świetle znowelizowanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanych faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do posiadanych autobusów o liczbie miejsc powyżej 10 - bez uzyskania ze stacji diagnostycznej zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdów.

Zdaniem Pana, przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanych faktur VAT dokumentujących zakup paliwa do wymienionych w piśmie pojazdów - autobusów, bez uzyskania dodatkowego zaświadczenia o badaniu technicznym pojazdu.

Tutejszy organ podatkowy uznał, iż stanowisko Pana jest prawidłowe.

Rozstrzygając powyższą kwestię wziął pod uwagę niżej przedstawione przepisy prawne:

W art. 9 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) wprowadzone zostały m.in. zmiany w brzmieniu art. 86 ust. 4 pkt 6 i 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany te w przypadku ww. artykułów weszły w życie od dnia 22 sierpnia 2005 r.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, tj. samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem pojazdów samochodowych wymienionych w ust. 4 tego artykułu.

Wśród tych wyjątków wymienione są w pkt 6 pojazdy samochodowe konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli takie przeznaczenie wynika z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym.

Natomiast zaświadczenie, o które Pan pyta w piśmie, w myśl art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, wydawane jest przez okręgowe stacje diagnostyczne dla pojazdów samochodowych wymienionych w ust. 4 pkt 1-4, w celu potwierdzenia spełnienia stawianych wymagań. Tym samym obowiązek posiadania zaświadczenia nie dotyczy pojazdów wymienionych w ust. 4 pkt 6.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...