• Art. 190a. - Uniemożliwi...
  06.05.2024

Prawo wodne

Stan prawny aktualny na dzień: 06.05.2024

Dz.U.2023.0.1478 t.j. - Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne

Obserwuj akt

Art. 190a. Prawo wodne


Uniemożliwienie lub ograniczenie korzystania z urządzenia wodnego bez pozwolenia lub zgłoszenia

1.
Można uniemożliwić lub ograniczyć korzystanie z urządzenia wodnego wykonanego bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego lub urządzenia wodnego, z którego korzystanie z wód odbywa się bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego, lub pozwolenia zintegrowanego, które stanowi:
1)
wylot urządzenia służącego do wprowadzania ścieków do wód, ziemi lub urządzeń wodnych,
2)
wylot służący do wprowadzania wody do wód, ziemi lub urządzeń wodnych lub
3)
pomost i przystań
– przez zastosowanie środków lub urządzeń służących odpowiednio do zablokowania odprowadzania ścieków lub wód z tego urządzenia albo utrudniających wejście na dane urządzenie.
2.
Uniemożliwienia korzystania z urządzenia wodnego, o którym mowa w ust. 1, lub ograniczenia korzystania z tego urządzenia, dokonuje organ Wód Polskich właściwy w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego lub dokonania zgłoszenia wodnoprawnego lub Inspekcja Wodna.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1:
1)
Inspekcja Wodna niezwłocznie powiadamia o uniemożliwieniu korzystania z urządzenia wodnego, o którym mowa w ust. 1, lub ograniczeniu korzystania z tego urządzenia właściwy organ Wód Polskich;
2)
właściwy organ Wód Polskich:
a) niezwłocznie powiadamia o uniemożliwieniu korzystania z urządzenia wodnego, o którym mowa w ust. 1, lub ograniczeniu korzystania z tego urządzenia odpowiednio właściciela urządzenia wodnego lub podmiot korzystający z tego urządzenia – jeżeli jest możliwe ich ustalenie,
b) podejmuje działania w celu wszczęcia procedury legalizacji urządzenia wodnego ‒ w przypadku korzystania z urządzenia wodnego wykonanego bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego,
c) podejmuje działania w celu wszczęcia postępowania na podstawie art. 343 wezwanie do usunięcia zaniedbań w zakresie gospodarki wodnej ust. 1 lub 6 ‒ w przypadku korzystania z wód przez zakład bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego.
4.
Właściciel urządzenia wodnego, o którym mowa w ust. 1, lub podmiot korzystający z tego urządzenia mogą w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ust. 3 pkt 2 lit. a, lub od dnia powzięcia wiadomości o uniemożliwieniu korzystania z tego urządzenia lub ograniczeniu korzystania z niego, wnieść sprzeciw do organu, o którym mowa w ust. 2.
5.
Do sprzeciwu, o którym mowa w ust. 4, załącza się dokumenty potwierdzające:
1)
tytuł prawny podmiotu wnoszącego sprzeciw do dysponowania urządzeniem wodnym;
2)
legalność wykonania urządzenia wodnego;
3)
legalność korzystania z wód z wykorzystaniem urządzenia wodnego.
6.
Właściwy organ Wód Polskich rozpatruje sprzeciw w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia i w przypadku:
1)
uwzględnienia sprzeciwu – niezwłocznie usuwa zainstalowane przez siebie lub Inspekcję Wodną urządzenia, które uniemożliwiały lub ograniczały korzystanie z wykonanego urządzenia;
2)
gdy urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego lub korzystanie z wód z urządzenia wodnego odbywa się bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego – odmawia, w drodze decyzji, uwzględnienia sprzeciwu.
Art. 190a. Uniemożliwienie lub ograniczenie korzystania z... - budzi Twoje wątpliwości?
Potrzebujesz informacji prawnej?
Zadaj bezpłatne pytanie
Zobacz cały akt prawny
Logo casum.pl

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z usług doświadczonych prawników.

Adwokat
Wrocław (woj. dolnośląskie)
Adwokat
Łódź (woj. łódzkie)
Prawnik
Zawiercie (woj. śląskie)
Prawnik
Gdynia (woj. pomorskie)
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...