• Postanowienie o zakresie ...
  11.05.2024

443/115-91/2005/MK

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 23 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 161 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Pytanie dotyczy właściwego organu podatkowego do opłacenia podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów z krajów pozaunijnych w przypadku, gdy krajem docelowym jest Polska.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na pismo z dnia 16.03.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 23.03.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej właściwego organu podatkowego do opłacenia podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów z krajów pozaunijnych w przypadku, gdy krajem docelowym jest Polska, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona importuje towary z krajów pozaunijnych tj. Indii, Wietnamu czy Meksyku. Krajem docelowym jest Polska. Pierwszym krajem Wspólnoty, do którego następuje wwóz towarów jest Belgia - Antwerpia. Tam też dokonywana jest, za pośrednictwem przedstawiciela fiskalnego, odprawa celna, płacone cło oraz wszelkie opłaty związane z importem. Następnie towar zostaje ostatecznie przewieziony do Polski. Zdaniem Strony właściwym urzędem skarbowym z tytułu importu towarów z Meksyku przez Antwerpię (Belgia) jest tut. organ podatkowy.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Z art. 19 ust. 7 w/w ustawy wynika, iż obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego. W myśl art. 36 ust. 1 w/w ustawy, w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów będzie dokonany na terytorium kraju.

Powyższa regulacja dotyczy przypadków, gdy wwóz towarów na terytorium Wspólnoty dokonywany jest przez polskiego podatnika w kraju innym niż Polska. Towary są objęte procedurami celnymi w innym kraju unijnym, zaś dopuszczone do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstanie na terenie kraju.

W świetle powyższych przepisów i przedstawionego stanu faktycznego podatnik prawidłowo rozlicza podatek od towarów i usług z tytułu dokonanego importu towarów w tut. organie podatkowym.

W związku powyższym postanowiono jak w sentencji.

iniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dn. 16.03.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...