• Interpretacja indywidualn...
  06.05.2024

ILPB3/423-985/10-4/MM

Interpretacja indywidualna
z dnia 24 marca 2011

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 75 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2010 r. (data wpływu 24 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do zagranicznej spółki osobowej – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 24 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony o opłatę w dniu 16 marca 2011 r. oraz pismem z dnia 17 marca 2011 r. (data wpływu 21 marca 2011 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

zastosowania art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do zagranicznej spółki osobowej,

zastosowania polskich przepisów podatkowych do rozliczenia podatkowego zagranicznej spółki osobowej,

skutków podatkowych sprzedaży części kapitałowej obligacji,

skutków podatkowych sprzedaży wydzielonych z obligacji kuponów odsetkowych,

skutków podatkowych sprzedaży części kapitałowej bądź części odsetkowej obligacji w momencie, w którym Spółka nie będzie już posiadała udziału w zagranicznej spółce osobowej,

opodatkowania dochodów z tytułu zbycia udziału w zagranicznej spółce osobowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, co oznacza, że podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości uzyskanych dochodów, bez względu na miejsce ich powstawania.

W przyszłości Spółka zamierza nabyć udziały w zagranicznej spółce osobowej (nieposiadającej osobowości prawnej) założonej zgodnie z prawem danego państwa i w ten sposób stać się jednym ze wspólników tej spółki. Drugim wspólnikiem wskazanej wyżej spółki osobowej będzie podmiot zagraniczny posiadający status osoby prawnej (powiązany bądź niepowiązany ze Spółką), opodatkowany zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w państwie Jego siedziby (dalej: Drugi Wspólnik).

Spółka oraz Drugi Wspólnik wniosą wkłady pieniężne do zagranicznej spółki osobowej, a ich udział będzie proporcjonalny do wniesionych wkładów. Zagraniczna spółka osobowa zbuduje portfel inwestycyjny poprzez nabycie amerykańskich obligacji skarbowych, w przypadku których możliwe jest wydzielenie części odsetkowej (kuponu odsetkowego).

Wskazać należy, że zgodnie z prawem amerykańskim, obligacje skarbowe z kuponami odsetkowymi należą do kategorii papierów wartościowych dających posiadaczowi prawo do otrzymania nominalnej wartości obligacji po upływie określonego czasu (co do zasady wieloletniego) oraz otrzymywania wyrażonej w kuponach odsetkowych wartości odsetek w dacie ich płatności.

W momencie nabycia amerykańskich obligacji skarbowych ich cena może obejmować wartość narosłego kuponu. Ponadto, w przypadku niektórych emisji kupony odsetkowe mogą zostać „oderwane”, tj. prawnie odłączone od części kapitałowej, a następnie stanowić samodzielny przedmiot obrotu na rynku kapitałowym. Część kapitałowa obligacji, po odłączeniu od niej wszystkich kuponów odsetkowych, daje jej posiadaczowi wyłącznie prawo do otrzymania w dacie wykupu wartości nominalnej obligacji (wartość ta nie zawiera już kuponów odsetkowych). Taki amerykański papier wartościowy może być przedmiotem obrotu niezależnie od odłączonych kuponów odsetkowych.

Zagraniczna spółka osobowa dokona nabycia obligacji skarbowych z własnych środków, niemniej jednak nie można wykluczyć sytuacji, w której część obligacji zostanie zakupiona ze środków uzyskanych w wyniku zaciągnięcia pożyczki bądź kredytu, których zabezpieczeniem byłyby nabyte obligacje skarbowe.

Etapem następującym po nabyciu obligacji, będzie dokonanie wydzielenia przez spółkę osobową (za pośrednictwem odpowiedniego organu) części kapitałowej i części odsetkowej obligacji (w stosunku do wszystkich bądź jedynie części obligacji) oraz dokonanie sprzedaży wybranych lub wszystkich wydzielonych części kapitałowych obligacji.

W dalszej kolejności wystąpią lub mogą wystąpić następujące transakcje:

realizacja przez zagraniczną spółkę osobową odsetek związanych z posiadaniem kuponów odsetkowych,

sprzedaż przez zagraniczną spółkę osobową kuponów odsetkowych, które zostały uprzednio odłączone od części nominalnej obligacji,

sprzedaż przez Spółkę udziału w zagranicznej spółce osobowej, która nadal będzie właścicielem wydzielonych kuponów odsetkowych oraz części kapitałowych, jeśli te nie zostaną uprzednio sprzedane w całości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

W związku z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, Spółka zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie, że:

dochody (przychody i koszty ich uzyskania) wygenerowane przez zagraniczną spółkę osobową będą podlegały opodatkowaniu w Polsce - proporcjonalnie do posiadanego przez Spółkę udziału w zysku tej spółki;

regulacje podatkowe i księgowe państwa siedziby spółki osobowej nie będą miały znaczenia prawnego przy ustalaniu dochodu i straty dla potrzeb opodatkowania Spółki w Polsce - wszystkie elementy przychodów i kosztów wykazane (lub niewykazane) bądź aktywowane w ewidencji prowadzonej przez zagraniczną spółkę osobową będą weryfikowane pod kątem zgodności z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych;

przychodem Spółki z tytułu sprzedaży wydzielonej części kapitałowej obligacji będzie cena uzyskana z jej zbycia, oparta o notowania amerykańskiego rynku kapitałowego, w części proporcjonalnej do posiadanego przez Spółkę udziału w zagranicznej spółce osobowej; za datę powstania tego przychodu należy, zgodnie z treścią art. 14 w zw. z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uznać dzień sprzedaży części kapitałowej obligacji;

kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży części kapitałowej obligacji będą wydatki poniesione na nabycie pierwotnej obligacji - proporcjonalnie do posiadanego przez Spółkę udziału: momentem rozpoznania przedmiotowego kosztu będzie dzień sprzedaży części kapitałowej obligacji;

przychodem Spółki ze sprzedaży wydzielonej części odsetkowej będzie cena uzyskana ze sprzedaży kuponu odsetkowego (oparta o notowania papierów wartościowych na amerykańskim rynku kapitałowym) - proporcjonalnie do posiadanego przez Spółkę udziału; moment powstania przychodu należy rozpoznać w dacie sprzedaży kuponu odsetkowego;

koszt uzyskania przychodu Spółki ze zbycia kuponów odsetkowych należy rozpoznać w następujący sposób:

w przypadku, gdy w momencie nabycia obligacji kupony odsetkowe nie stanowiły odrębnych od obligacji papierów wartościowych przychód uzyskany przez Spółkę z tytułu zbycia kuponów odsetkowych nie zostanie pomniejszony o żadną część wydatków poniesionych na nabycie obligacji,

w przypadku, gdy zagraniczna spółka osobowa nabyła pierwotnie „oderwane” kupony odsetkowe (tj. stanowiły one odrębne instrumenty finansowe) kosztem uzyskania przychodu Spółki będą wydatki poniesione w związku z nabyciem części odsetkowej;

w przypadku sprzedaży części kapitałowej bądź części odsetkowej obligacji skarbowych w momencie, w którym Spółka nie będzie już posiadała udziału w zagranicznej spółce osobowej, po stronie Spółki nie powstanie przychód podatkowy, w konsekwencji Spółka nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w przedmiotowym zakresie;

przychodem Spółki z tytułu sprzedaży udziału w zagranicznej spółce osobowej będzie cena uzyskana przez Spółkę ze sprzedaży udziału (przy założeniu, że jest to cena rynkowa); za datę powstania przychodu należy uznać datę sprzedaży udziału, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi rozstrzygnięciami.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, że przedmiotem niniejszego wniosku jest zdarzenie przyszłe, Spółka zaprezentowała swoje stanowisko w zakresie pytań wskazanych powyżej w oparciu o przepisy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Opodatkowanie dochodów generowanych przez zagraniczną spółkę osobową.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujących od dnia 1 stycznia 2011 r., w ocenie Spółki, uzyskiwane przez zagraniczną spółkę osobową przychody oraz ponoszone koszty powinny zostać przypisane Spółce, proporcjonalnie do posiadanego przez Nią prawa do udziału w zysku (udziału).

Zgodnie z definicją wprowadzoną do znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przez spółkę niebędącą osobą prawną (a do takich należy spółka osobowa) rozumie się spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Stosownie natomiast do treści art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału).

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powyższa zasada znajduje zastosowanie także w zakresie rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Literalna wykładnia treści art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prowadzi do stwierdzenia, że obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (jak również przepisy obowiązujące obecnie) nie wprowadzają ograniczenia w stosowaniu wskazanych wyżej zasad podatkowych jedynie w odniesieniu do przychodów z udziału w spółce osobowej posiadającej siedzibę na terytorium Polski. Mając w szczególności na uwadze zastrzeżenie zawarte w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. odesłanie do art. 1 ust. 3 tej ustawy), zgodnie z którym:

przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie

do spółek niemających osobowości prawnej

posiadających siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa

jeżeli zgodnie z przepisami tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Należy stwierdzić, że w przypadku, gdy spółka osobowa mająca siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa nie jest w tym państwie traktowana jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, przychody i koszty takiej spółki powinny być łączone z przychodami i kosztami polskiego wspólnika tej spółki.

Jak zaznaczono w opisie przedstawionego zdarzenia przyszłego, zagraniczna spółka osobowa, w której udział nabędzie Spółka nie będzie spełniała przesłanek określonych w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. nie będzie traktowana jako osoba prawna i podatnik podatku dochodowego od osób prawnych w państwie jej siedziby.

Spółka pragnie przy tym podkreślić, że, w Jej ocenie, odesłanie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulującego przychody i koszty generowane przez spółki osobowe wskazuje, że uregulowania zawarte w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie do wszystkich spółek osobowych, bez względu na miejsce ich siedziby lub zarządu.

Reasumując powyższe uwagi, Spółka stoi na stanowisku, iż po nabyciu udziału w zagranicznej spółce osobowej, Spółka będzie obowiązana do uwzględniania w swoim wyniku podatkowym wszelkich przychodów i kosztów generowanych przez tę spółkę osobową - w wysokości proporcjonalnej do posiadanego udziału w zysku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...