• Interpretacja indywidualn...
  18.05.2024

IPPB2/436-428/09-4/MZ

Interpretacja indywidualna
z dnia 21 stycznia 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 354 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.10.2009 r. (data wpływu 27.10.2009 r.) oraz pismem uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 01.12.2009 r. Nr IPPB2/436-428/09-2/MZ, Nr IPPP1/443-1060/09-2/MP oraz Nr IPPB3/423-753/09-2/AG (data nadania 02.12.2009 r., data odbioru 07.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie dokonania podziału spółki z o.o. przez wydzielenie - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 27.10.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie dokonania podziału spółki z o.o. przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. prowadzi 2 podstawowe rodzaje działalności:

* sklep spożywczy w wynajmowanym od miasta. W lokalu przy ul. D w W,

* działalność polegającą na prowadzeniu obiektu hotelowego, posadowionego w miejscowości M, położonego na nieruchomości znajdującej się w użytkowaniu wieczystym spółki, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą załącznik Nr 1.

Oba rodzaje działalności prowadzone są w ramach jednej osoby prawnej, nie zostały ustanowione żadne oddziały lub przedstawicielstwa spółki. Księgowość prowadzona jest łącznie a właściwym organem podatkowym jest Urząd Skarbowy.

Spółka planuje dokonać tzw. podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Istota tego rozwiązania sprowadza się do dokonania podziału składników majątkowych spółki w ten sposób, że przy N sp. z o.o. pozostaną prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu lokalu użytkowego, natomiast prawo użytkowania wieczystego gruntu i własności obiektu hotelowego przeniesione zostaną na nowopowstała spółkę z o.o.

Kapitał zakładowy N sp. z o.o. wynosi 50.000 zł i w związku z dokonanym podziałem przez wydzielenie ulegnie odpowiedniemu obniżeniu. Spółka nowo utworzona nie będzie posiadała w kapitale zakładowym N sp. z o.o. udziału mniejszego niż 10%.

Podział dokonany zostaje ze względów organizacyjnych, praktycznych i ekonomicznych. Oba rodzaje działalności spółki prowadzone są w odległych miejscach Polski, nie pozostają ze sobą w jakimkolwiek związku. Oba przedsięwzięcia mogą generować zyski warunkujące rentowność całego przedsięwzięcia. Również względy organizacyjne związane chociażby z zatrudnieniem personelu, koniecznością sprawowania nadzoru nad pracownikami sprawiają, że dokonanie podziału obu rodzajów działalności jest jak najbardziej uzasadnione. Cała operacja spowoduje również zmniejszenie po stronie spółki kosztów związanych z lokalizacją sklepu oraz obiektu hotelowego.

Pismem z dnia 01.12.2009 r. Nr IPPP1/443-1060/09-2/MP, Nr IPPB3/423-753/09-2/AG oraz Nr IPPB2/436-310/09-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

* wskazanie, którego zdarzenia przyszłego dotyczy uiszczona opłata,

* wskazanie, czy prawo użytkowania wieczystego gruntu i własności obiektu hotelowego, które zostaną przeniesione do nowo powstałej spółki stanowią wyodrębniony finansowo zespól składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy opisany podział spółki z o.o. przez wydzielenie podlegać będzie podatkowi od towarów i usług... Czy w związku z dokonanym podziałem powstanie po stronie podatnika obowiązek uiszczenia podatku od towarów i usług...

2. Czy w związku z dokonanym podziałem przez wydzielenie powstanie po stronie spółki podlegającej podziałowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

3. Czy w związku z dokonanym podziałem przez wydzielenie powstanie po stronie nowo zawiązanej spółki (na rzecz której przejdzie prawo do nieruchomości) dochód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w tym dochód z udziału w zyskach osób prawnych)...

4. Czy transakcja podziału spółki z o.o. przez wydzielenie podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Odpowiedź w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. W zakresie podatku od towarów i usług została w dniu 04.01.2010 r. wydana interpretacja Nr IPPP1-443-1060/09-4/MP, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem wnioskodawcy:

Transakcja podziału spółki przez wydzielenie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stosownie do zapisu art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, za zmianę umowy spółki uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego. W przypadku planowanego podziału przez wydzielenie nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego. W przypadku planowanego podziału przez wydzielenie nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego spółki dzielonej co oznacza, że brak jest jakichkolwiek podstaw do objęcia tej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...