• Interpretacja indywidualn...
  18.05.2024

IPTPP4/443-728/12-2/OS

Interpretacja indywidualna
z dnia 22 stycznia 2013 r.

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1494 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.



INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2012 r. (data wpływu 22 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania do obniżonej stawki VAT dla świadczeń dodatkowych w ramach dostarczania wody - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 października 2012 r. został-złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania do obniżonej stawki VAT dla świadczeń dodatkowych w ramach dostarczania wody.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Gminny Zakład Komunalny (zwany dalej Zakładem) jest samorządowym zakładem budżetowym, powołanym Uchwałą Rady Gminy. działającym w oparciu o statut, będący załącznikiem do Uchwały Rady Gminy w sprawie nadania Statutu Gminnemu Zakładowi Komunalnemu. Zakład jest jednostką organizacyjną. Gminy.
Przedmiotem działania Zakładu jest prowadzenie działalności w zakresie:
administrowania lokalami mieszkalnymi i użytkowymi znajdującymi się w budynkach będących własnością Gminy,
dostarczania ciepła do administrowanych lokali,
zbiorowego zaopatrzenia w wodę,
zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, utrzymanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,
eksploatacji, konserwacji, remontów bieżących i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,
wykonywania usług w zakresie podłączeń odbiorców do urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,
wydawania ogólnych i technicznych warunków podłączeń do sieci wodociągowo-kanalizacyjnych,
wywozu nieczystości stałych,
lokalnego transportu zbiorowego oraz dowozu uczniów do szkół,
przewozów dzieci niepełnosprawnych,
obsługi transportowej jednostek gminnych,
bieżącego utrzymania dróg gminnych, w tym zimowego utrzymania dróg,
wykonywania usług inwestycyjnych związanych z budową, rozbudową, modernizacją wodociągów,
wykonywanie usług remontowo-budowlanych w gminnych obiektach,
odpłatne wykonywanie usług odpowiadających profilowi działalności Zakładu,
wykonywanie odpłatnie innych zadań zleconych przez Gminę.
W ramach dostarczania wody podstawową usługą jest usługa związana z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych (dalej usługi dostaw wody). W ramach tej działalności Zakład wykonuje również następujące świadczenia dodatkowe:
wydawanie warunków przyłączenia do sieci,
budowa sieci wodociągowych,
wykonywanie przyłączy wodociągowych,
montaż i wymiana wodomierzy,
wykonywanie wcinki do wodociągów,
usuwanie awarii na sieci wodociągowej i na przyłączach wodociągowych.
Wykonanie przyłącza polega na wykonaniu robót ziemnych i montażowych (wykonanie wykopu, ułożenie rury w wykopie wraz z armaturą), wykonanie obsypki rury oraz zabudowa studzienki wodomierzowej, wykonanie wcinki (połączenie z siecią wodociągową) w celu realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz w sposób ciągły i niezawodny do nieruchomości gruntowej lub budynkowej.
Aby rozpocząć procedurę budowy przyłączy wodociągowych bądź kanalizacyjnych niezbędne są w pierwszej kolejności warunki przyłączenia do sieci, które są wydawane przez Zakład na wniosek inwestora. We wniosku inwestor określa przewidywany pobór wody i jej przeznaczenie lub odpowiednio ilość ścieków jaka będzie odprowadzana z nieruchomości budynkowej. Warunki przyłączenia do sieci określają warunki techniczne wykonania przyłączy wodociągowych lub odpowiednio kanalizacyjnych w oparciu o które opracowany jest projekt budowlany przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego.
Wykonanie wcinki do wodociągu polega na połączeniu przyłącza z siecią wodociągową, sprawdzenie prawidłowości wykonania przyłącza, zaplombowania wodomierza, przygotowanie protokołu odbioru.
Montaż i wymiana wodomierza. Świadczenie to jest konieczne do wykonywania usługi podstawowej, gdyż na podstawie wskazań wodomierzy Zakład ustala wysokość zużycia wody przez klienta, co jest podstawą do określenia wynagrodzenia Zakładu za dostawę wody oraz odbiór ścieków od klienta.
Usuwanie awarii na sieci i na przyłączach jest związane z utrzymaniem sieci wodociągowych i przyłączy i jest niezbędne dla niezawodnego i ciągłego dostarczania wody i odbioru ścieków.
Właścicielem sieci wodociągowej jest Gmina. Gminny Zakład Komunalny użytkuje sieć wodociągową w ramach nieodpłatnego przekazania w użytkowanie od Gminy.
Obecnie dla ww. świadczeń dodatkowych Zakład stosuje stawkę 23% VAT, jednak Zakład powziął wątpliwości, czy świadczenia te powinny podlegać stawce 23% czy też 8% VAT.
Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych należą do grupowania PKWiU z 2008 r. 36.00.20.0
Według wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego oraz informacji uzyskanej z Urzędu Statystycznego usługi wykonywane przez właściciela lub zarządzającego siecią wodociągowa polegające na: wykonywaniu przyłączy wodociągowych, montażu i wymianie wodomierzy, wydawaniu warunków przyłączenia do sieci, wykonywaniu wcinki do wodociągów mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 36.00.20.0 „Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych”.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy Zakład ma prawo do stosowania obniżonej stawki VAT (obecnie 8%) dla ww. świadczeń dodatkowych w ramach dostarczania wody...
Zdaniem Wnioskodawcy, stawką właściwą dla wykonywania dodatkowych świadczeń (usług lub dostaw towarów) polegających na: wydawaniu warunków przyłączenia do sieci, wykonywaniu przyłączy wodociągowych, montażu i wymianie wodomierzy, wykonywaniu wcinki do wodociągów, które są ściśle związane ze świadczeniem przez Zakład usług podstawowych (dostaw wody lub odprowadzania ścieków) jest stawka obniżona (obecnie w wysokości 8%), natomiast stawką właściwą dla usługi - budowa sieci wodociągowej i usuwanie awarii na sieci wodociągowej i na przyłączach wodociągowych jest stawka podstawowa (obecnie w wysokości 23%)
Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych są wymienione w załączniku Nr 3 do ustawy o VAT w poz. 140, jako opodatkowane stawką VAT 8%. Są one zaliczone do grupowania PKWiU 36.00.20.0
Zgodnie z wyjaśnieniami statystycznymi usługi z grupowania PKWiU 36.00.20.0 obejmują czynności wykonywane przez dzierżawcę lub zarządzającego siecią wodociągową w imieniu Gminy: rozprowadzanie wody, wymiana wodomierzy, konserwacja sieci wodociągowej, odczyt wskazań liczników wody a także wykonywanie przez właściciela lub zarządzającego siecią wodociągową przyłącza wodociągowego od rurociągu głównego do indywidualnych nieruchomości.
Dodatkowo zostało to potwierdzone w piśmie Urzędu Statystycznego z dnia 26.04.2012 r. „(...) zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r (...) wymienione w piśmie usługi wykonywane przez podmiot będący właścicielem lub zarządzającym siecią wodociągową, polegające na: wykonywaniu przyłączy wodociągowych, montażu i wymianie wodomierzy, wydawaniu warunków przyłączenia do sieci, wykonywaniu wcinki do wodociągów mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 36.00.20.0 „Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych”.
Natomiast budowa sieci wodociągowych oraz usuwanie awarii na sieci wodociągowej i na przyłączach wodociągowych nie jest wymieniona w tym zakresie, dlatego należy stosować dla tych usług stawkę VAT w wysokości 23%.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r., Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W świetle art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W myśl art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.
Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 (art. 41 ust. 2 ustawy).
Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:
stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;
W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawką podatku w wysokości 8% pod pozycją nr 140 PKWiU 36.00.20.0 znajdują się „usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych”.
Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest jednostką organizacyjną. Gminy. W ramach dostarczania wody podstawową usługą jest usługa związana z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych (dalej usługi dostaw wody).
W ramach tej działalności Zakład wykonuje również następujące świadczenia dodatkowe:
wydawanie warunków przyłączenia do sieci,
budowa sieci wodociągowych,
wykonywanie przyłączy wodociągowych,
montaż i wymiana wodomierzy,
wykonywanie wcinki do wodociągów,
usuwanie awarii na sieci wodociągowej i na przyłączach wodociągowych.
Właścicielem sieci wodociągowej jest Gmina. Gminny Zakład Komunalny użytkuje sieć wodociągową w ramach nieodpłatnego przekazania w użytkowanie od Gminy. Obecnie dla ww. świadczeń dodatkowych Zakład stosuje stawkę 23% VAT, jednak Zakład powziął wątpliwości, czy świadczenia te powinny podlegać stawce 23% czy też 8% VAT. Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych należą do grupowania PKWiU z 2008 r. 36.00.20.0 Według wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego oraz informacji uzyskanej z Urzędu Statystycznego usługi wykonywane przez właściciela lub zarządzającego siecią wodociągowa polegające na: wykonywaniu przyłączy wodociągowych, montażu i wymianie wodomierzy, wydawaniu warunków przyłączenia do sieci, wykonywaniu wcinki do wodociągów mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 36.00.20.0 „Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych”.
W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaka jest właściwa stawka podatku, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru lub usług wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług obowiązującej dla celów podatku od towarów i usług. Tut. Organ nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU.
Jednocześnie podkreślić należy, iż do zaklasyfikowania danego towaru bądź usługi do odpowiedniej grupy towarów nie są właściwe organy podatkowe. W myśl bowiem Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11). Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.
W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania: rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego według:
Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),
Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),
Scalonej Nomenklatury Towarowej Handlu Zagranicznego (CN),
Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT),
Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB),
zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.
Podkreślenia wymaga zatem fakt, że Minister Finansów nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych towarów czy usług, bowiem uprawnionym w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego, przy czym odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest podmiot świadczący usługę lub dokonujący dostawy towarów. W związku z powyższym, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę klasyfikację statystyczną dla świadczonych usług.
Mając na uwadze ww. przepisy oraz zaistniały stan faktyczny należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, że pod poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, wymienione zostały „Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych” — PKWiU 36.00.20.0, opodatkowane preferencyjną stawką VAT w wysokości 8% to do wykonywanych przez Wnioskodawcę usług polegających na wydawaniu warunków przyłączenia do sieci, wykonywaniu przyłączy wodociągowych, montażu i wymianie wodomierzy, wykonywaniu wcinki do wodociągów, o ile zostały one w sposób prawidłowy sklasyfikowane przez Wnioskodawcę wg PKWiU do grupowania 36.00.20.0, ma zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 8 %. Natomiast pozostałe wymienione we wniosku czynności, mianowicie: budowa sieci wodociągowych, usuwanie awarii na sieci wodociągowej i na przyłączach wodociągowych - nieobjęte grupowaniem PKWiU 36.00.20.0, nie mogą korzystać z opodatkowania preferencyjną stawką podatku VAT na podstawie ww. przepisów.
Wobec powyższego, ponieważ przepisy ustawy oraz aktów wykonawczych nie przewidują obniżonej stawki podatku od towarów i usług dla budowy sieci wodociągowych oraz dla usuwania awarii na sieci wodociągowej i przyłączach wodociągowych czynności te winny być opodatkowane 23% stawką podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...