• Interpretacja indywidualn...
  01.05.2024

ILPB1/415-350/10-6/IM

Interpretacja indywidualna
z dnia 10 czerwca 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 218 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani , przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2010 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 22 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej i amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wniesionych jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 15 marca 2010 r. w Izbie Skarbowej w Warszawie Biuro KIP w Płocku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej i amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wniesionych jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej. Pismem z dnia 19 marca 2010 r. nr IPIA/071-16/10-2/MM, IPIA/071-17/10-2/MM Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku – działając na podstawie art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.), w związku z § 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 236, poz. 1632) – przekazał wniosek Pani według właściwości do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu. Pismo wraz z wnioskiem wpłynęło do tut. organu w dniu 22 marca 2010 r.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 20 maja 2010 r., znak ILPB1/415-350/10-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

W dniu 31 maja 2010 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. oraz jej wspólnicy, zamierzają utworzyć nową spółkę osobową – Spółkę Komandytową. Wspólnicy tworzonej Spółki Komandytowej zamierzają wnieść do niej następujące wkłady: każdy z dotychczasowych wspólników spółki z o.o. wkład pieniężny w przewidywanej wysokości ok. 1 mln zł, natomiast Spółka z o.o. wniesie do Spółki Komandytowej wkład niepieniężny w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej jako x) Sp. z o.o. służącej do sprzedaży, dystrybucji i promocji towarów znajdujących się w ofercie Sp. z o.o. (tj. towary handlowe, środki pieniężne, dane o kontrahentach, środki trwałe). Wraz z tym ostatnim wkładem nastąpi przejście zakładu pracy (lub jego części) na innego pracodawcę (w rozumieniu przepisów prawa pracy). Przewidywana wartość wkładu wniesionego praz Sp. z o.o. będzie stanowić wartość ok. 10 do 20 mln zł. Wkłady wspólników nie będą równe. Udział wspólników w zyskach nie będzie równy. Udział w zysku będzie odpowiadać udziałowi w stracie. Dotychczasowi wspólnicy Sp. z o.o. (osoby fizyczne występujące jako komandytariusze) będą uczestniczyć w zyskach (i stratach) w 45% i 50%, natomiast wspólnik wnoszący wkład w postaci x (Sp. z o.o. występujący jako komplementariusz) będzie uczestniczyć w zyskach (i stratach) w 5% (art. 51 ust. 1 - 3 w zw. z art. 123 i 103 Kodeksu spółek handlowych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie ustalenia wartości początkowej i amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wniesionych jako wkład niepieniężny do spółki do spółki komandytowej.

Jakie należy przyjąć zasady ustalania wartości początkowej i amortyzacji dla wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych, wniesionego wkładu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionego przez Sp z o.o. do tworzonej Spółki Komandytowej...

Zdaniem Wnioskodawczyni, wartością początkową będzie wartość określona w umowie spółki zawartej w formie aktu notarialnego, która co do zasady nie może być wyższa od ich wartości rynkowej (wartość rynkową rzeczy określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia) z dnia wniesienia wkładu.

W Spółce komandytowej amortyzacja od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych naliczana będzie od wartości początkowych ustalonych jak wyżej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Powyższą zasadę – w myśl art. 22g ust. 14a ww. ustawy – stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 14.

Przepis art. 22g ust. 12 – zgodnie z treścią art. 22g ust. 22 – ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały w wyniku zmiany formy prawnej, podziału lub połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku podzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podmiotu o zmienionej formie prawnej, połączonego albo podzielonego.

Powyższe oznacza, że środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, należy ująć w dokumentacji podatkowej spółki komandytowej w wartości wynikającej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do spółki komandytowej.

Należy przy tym zaznaczyć, że unormowania określone w art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdą w przedmiotowej sprawie zastosowania. Odnoszą się one bowiem do przypadków, gdy przedmiotem aportu są poszczególne środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. W przypadku, gdy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część, zastosowanie znajdzie przepis art. 22g ust. 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wnoszonych jako wkład niepieniężny przez Sp. z o.o. do spółki komandytowej należy ustalić w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego w myśl art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ informuje, że wniosek:

* dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu u wspólników Spółki o.o. w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej został rozstrzygnięty w dniu 10 czerwca 2010 r. odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-350/10-5/IM,

* dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz zakwalifikowania zasad partycypacji w zyskach i stratach tworzonej spółki komandytowej jako próby obejścia przepisów prawa podatkowego został rozstrzygnięty w dniu 20 maja 2010 r. postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania nr ILPB3/423-273/10-2/MM, ILPB1/415-350/10-3/IM, ILPP2/443-434/10-2/SJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...