• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  03.05.2024

PO 2/AŁ-4122/96/0915

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 10 kwietnia 1997

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 378 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo PN-1-005-45/96 z 29.4.1996 r., Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 27 ust. 5 pkt 2 ustawy z 8.1.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm. - w brzmieniu obowiązującym w 1996 r.) w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązki, o których mowa w ust. 4, dotyczące określenia wysokości podatku naliczonego, w wyniku czego nastąpiło jego zawyżenie, kwotę podatku należnego zwiększa się kwotą trzykrotności tego zawyżenia.

Definicję przychodu z działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego określono w art. 14 ust. 1 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.). I tak za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Użyty zwrot "należny podatek od towarów i usług" oznacza wyłącznie należny podatek od towarów i usług powstały w wyniku sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem VAT.

Zobowiązanie w podatku od towarów i usług powstaje wskutek dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. W tych warunkach pomniejszenie przychodu o należny podatek VAT dotyczy zarówno podatku VAT wynikającego z deklaracji podatkowej, jak też podatku VAT, wynikającego z decyzji organu podatkowego (kontroli skarbowej), określającej jego wysokość w sposób prawidłowy.

Pomniejszenie przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 1 zdanie drugie powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może natomiast dotyczyć podatku należnego wynikającego z decyzji ustalającej jego wysokość wskutek zastosowania sankcji określonej w art. 27 ust. 5 pkt 2 (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.1996 r.). Źródłem tego zobowiązania nie jest dokonanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, lecz naruszenie obowiązków dotyczących określenia podatku naliczonego.

Reasumując podatek ustalony zgodnie z art. 27 ust. 5 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, wprawdzie zwiększa kwotę podatku należnego, lecz nie ma wpływu na wielkość przychodu dla celów podatku dochodowego.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...