• Postanowienie o zakresie ...
  20.05.2024

PDO/415-25/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 4 maja 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 189 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy od przychodów biegłych działających na rzecz Policji, płatnik nie jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, jeżeli biegły złoży oświadczenie, iż prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Z 2005r. Nr 8 poz. 60) oraz art. 13 pkt 6 oraz art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) stwierdzam, że przedstawione we wniosku z dnia 25.02.2005 uzupełnionego dnia 15.03.2005 stanowisko , iż płatnik nie jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów uzyskiwanych przez biegłego działającego na rzecz policji jeżeli złoży on oświadczenie, iż prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą jest nieprawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 15.02.2005r. złożony został w tutejszym Urzędzie wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Poruszono w nim jedno zagadnienie. W niniejszym postanowieniu dokonano oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy dotyczącego opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez biegłych działających na rzecz policji. We wniosku przedstawiono, iż Komenda Wojewódzka Policji dokonuje wypłat biegłym działającym na zlecenie prokuratora w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym lub administracyjnym, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, a świadczone usługi są ściśle z nią powiązane.

Stosownie do przepisów art.13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów , o których mowa w pkt 9

W świetle powyższego, przychody uzyskane w związku z wykonywaniem przez biegłych funkcji na zlecenie policji kwalifikować należy do przychodów, o których mowa w powoływanym wyżej art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konsekwencją takiej klasyfikacji przychodu jest spoczywający na sądach, prokuraturze czy policji, dokonującej wypłat, obowiązek płatnika określony w art. 41 ust. 1 i 1 a cytowanej ustawy o podatku dochodowym, tj. pobierania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19%należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b). Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1 obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art.27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika. Art. 41 ust. 2, przewiduje wprawdzie taką możliwość, ale tylko wówczas gdy wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło, dotyczy wynagrodzeń z umów określonych w art. 13 pkt 2 i 8, o ile płatnik otrzyma od pracownika oświadczenie, w którym poinformuje, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności.

A zatem stanowisko wyrażone we wniosku uznać należy za nieprawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...