• Postanowienie o zakresie ...
  19.05.2024

PDFII. 415/14/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 17 listopada 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 189 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Jestem biegłym sądowym, nie prowadzę działalności gospodarczej ale osiągam przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj z 2000r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.). Po wprowadzeniu zmian w podatku dochodowym od towarów i usług od 01 maja 2004r. jestem płatnikiem VAT z tytułu umów zlecenia. Co jest podstawą do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Stosownie do art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz 176 z późń. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się: przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

W świetle powyższego przychody uzyskane przez biegłego sądowego z tytułu czynności wykonywanych na zlecenie sądu należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w cytowanym wyżej art. 13, pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sąd dokonujący wypłaty przedmiotowych należności na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako płatnik obowiązany jest pobierać od tych przychodów zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% pomniejszając o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszony o składki potrącone przez płatnika zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychodem biegłego sądowego jest określona w postanowieniu przez sąd kwota należności. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest podstawy prawnej dla uznania, że do ustalenia zaliczki na podatek w wysokości 19% należności nie wlicza się podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku nieuregulowanym w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

Powyższy przepis stanowi podstawę prawną, pozwalającą na uznanie, że do przychodów biegłego sądowego nie należy wliczać podatku od towarów i usług, w przypadku gdy stał się on podatnikiem tego podatku. W zeznaniu o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym biegli sądowi mają prawo do pomniejszenia przychodu z tytułu w/w wynagrodzenia o zapłacony przez nich podatek od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Pana w sprawie jest prawidłowe.

Interpretacja ta, nie jest wiążąca dla podatników, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie ul. I-szej Armii Wojska Polskiego 3 w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...