• Postanowienie o zakresie ...
  19.05.2024

NP-415/8/3/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 11 maja 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 205 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

W jaki sposób opodatkować otrzymywane przez osobę fizyczną zamieszkałą w Polsce dochody z tytułu umowy - zlecenie zawartej z firmą niemiecką nie posiadającą przedstawicielstwa w Polsce w sytuacji, gdy firma niemiecka dokonuje wpłat (wynagrodzeń) bezpośrednio na konto podatnika, nie pobierając zaliczek na podatek dochodowy?

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na pisemny wniosek z dnia 24.02.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowegop o s t a n a w i a muznać przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Podatnik złożył w tut. Urzędzie wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że uzyskuje on dochody z tytułu umowy-zlecenie zawartej z niemiecką firmą nie posiadającej przedstawicielstwa w Polsce. Należności (miesięcznie 3.000,00 zł) przekazywane są na konto podatnika przez zleceniodawcę (firmę niemiecką) w kwocie brutto bez potrącenia zaliczek na podatek dochodowy.

Zdaniem wnioskodawcy powyższe należności należy opodatkować w Polsce składając comiesięczną "deklarację o wysokości uzyskanego dochodu" (PIT-53) wpłacając wynikającą z niniejszej deklaracji należną zaliczkę na podatek dochodowy.

Aktem prawnym regulującym ww zagadnienie jest ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003r. (Dz.U. z 2005r. Nr 12, poz. 90).

Stosownie do uregulowań zawartych w art. 3 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 9 ust.1 ww ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Źródłem przychodów stosownie do art. 10 ust.1 pkt 2 jest działalność wykonywana osobiście. Przychód z wymienionego źródła to między innymi przychody wskazane w pkt 8 art.13 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (....)

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W przypadku, gdy elementy konstrukcyjne podatku (podmiot, przedmiot) związane są z więcej niż jednym państwem, zastosowanie mają odpowiednie umowy międzynarodowe w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.Pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec została podpisana w dniu 14 maja 2003r. w Berlinie umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Zgodnie z art. 14 ust.1 tej umowy dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywanego wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie, w celu wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, wówczas dochód może być opodatkowany w tym drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny oraz unormowania prawne w tym zakresie pozwalają stwierdzić, że w przypadku gdy:

- podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce i uzyskuje dochody z tytułu umowy zlecenia zawartej z firmą niemiecką,

- dochody te na mocy ww umowy międzynarodowej są opodatkowane w Polsce

- zleceniodawca nie jest płatnikiem w rozumieniu art. 8 ustawy - Ordynacja podatkowa,

to podatnik winien zastosować się do uregulowań zawartych w art. 44 ust.1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ze wskazanego wyżej przepisu wynika, iż podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust.1 pkt 1 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust.3a.

Stosownie do unormowań zawartych w art. 44 ust.3a ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-53). Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19 % odpowiednio stawkę 30 %, 40 % lub 50 %.Zatem stanowisko wyrażone przez Pana we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...