• Interpretacja indywidualn...
  18.05.2024

ILPP4/443-644/11-2/BA

Interpretacja indywidualna
z dnia 8 grudnia 2011

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jako osoba fizyczna, Wnioskodawczyni jest zarejestrowana dla rozliczeń podatku VAT jako czynny podatnik. Jest ona właścicielem budynku mieszkalnego - cztery lokale mieszkalne. Jeden lokal Zainteresowana zajmuje na własne potrzeby mieszkaniowe, zaś pozostałe wynajmuje na cele mieszkaniowe. Aktualnie przeprowadza ona remont jednego lokalu mieszkalnego o powierzchni 75m2. Lokal ten po dokonaniu remontu zamierza wynająć na cele prowadzenia w nim prywatnego gabinetu lekarskiego. W celu przekwalifikowania lokalu na lokal usługowy - prywatna praktyka lekarska, w dniu 5 maja 2011 r. Wnioskodawczyni złożyła do Wydziału Urbanistyki Urzędu Miasta wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie przeznaczenia lokalu z mieszkaniowego na użytkowy. Do dnia złożenia wniosku nie otrzymała ona żadnej decyzji na złożony wniosek. Inwestycja nie jest jeszcze zakończona. W ramach przeprowadzanych prac remontowych do tej pory wykonana została między innymi wymiana okien. Wykonawca usługi montażu nowych okien wystawił za przeprowadzone prace fakturę VAT ze stawką 8%. W najbliższym czasie ma zostać przeprowadzona wymiana drzwi w tym lokalu. Usługa ta zostanie również wykonana przez podatnika VAT i na jej wykonanie zostanie wystawiona faktura VAT. Na zakup wszelkich materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu lokalu przeznaczonego na wynajem na cele użytkowe, Zainteresowana otrzymuje faktury VAT ze stawką 23%.

Zarówno faktury na zakup materiałów opodatkowanych stawką VAT 23%, jak też faktury na usługi remontowo-budowlane ze stawką 8% dotyczące ww. remontowanego lokalu, rozlicza ona w bieżącej ewidencji VAT stosując pełne odliczenie podatku VAT. Następne faktury Wnioskodawczyni zamierza analogicznie rozliczać w odpowiednich okresach rozliczeniowych. Od wszelkich faktur zakupu dotyczących pozostałych lokali wynajmowanych na cele mieszkaniowe nie dokonuje ona odliczenia podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Zainteresowanej przysługuje odliczenie podatku VAT w pełnej wysokości od faktur dokumentujących zakup materiałów i usług przeznaczonych na remont i wykończenie lokalu mieszkalnego, przeznaczonego na wynajem na cele prowadzenia w nim gabinetu lekarskiego...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od wszystkich faktur dokumentujących zakup materiałów i usług związanych z remontem i wykończeniem lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem na cele użytkowe. Wynajem tego lokalu na cele usługowe będzie czynnością opodatkowaną stawką 23% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

eksport towarów;

import towarów;

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 ustawy stanowi, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni jako zarejestrowany czynny podatnik jest właścicielem budynku mieszkalnego - cztery lokale mieszkalne. Jeden lokal Zainteresowana zajmuje na własne potrzeby mieszkaniowe, zaś pozostałe wynajmuje na cele mieszkaniowe. Aktualnie przeprowadza ona remont jednego lokalu mieszkalnego o powierzchni 75m2. Lokal ten po dokonaniu remontu zamierza wynająć na cele prowadzenia w nim prywatnego gabinetu lekarskiego. W ramach przeprowadzanych prac remontowych do tej pory wykonana została między innymi wymiana okien, udokumentowana wystawioną fakturą VAT ze stawką 8%. W najbliższym czasie ma zostać przeprowadzona wymiana drzwi w tym lokalu. Usługa ta zostanie wykonana przez podatnika VAT i na jej wykonanie zostanie wystawiona faktura VAT. Na zakup wszelkich materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu lokalu przeznaczonego na wynajem na cele użytkowe, Wnioskodawczyni otrzymuje faktury VAT ze stawką 23%. Zarówno faktury na zakup materiałów opodatkowanych stawką VAT 23%, jak też faktury na usługi remontowo-budowlane ze stawką 8% dotyczące ww. remontowanego lokalu, rozlicza ona w bieżącej ewidencji VAT stosując pełne odliczenie podatku VAT. Następne faktury Wnioskodawczyni zamierza analogicznie rozliczać w odpowiednich okresach rozliczeniowych. Od wszelkich faktur zakupu dotyczących pozostałych lokali wynajmowanych na cele mieszkaniowe nie dokonuje ona odliczenia podatku VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, z zastrzeżeniem art. 146f.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki obniżone oraz zwolnienia od podatku.

I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkalne.

Z powyższego wynika więc, że usługa najmu lokalu mieszkalnego czy budynku mieszkalnego na cele inne niż mieszkaniowe jest wyłączona ze zwolnienia, o którym mowa wyżej i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając zatem na uwadze opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że Zainteresowana dokonując wynajmu remontowanego lokalu na cele inne niż mieszkaniowe (działalności gospodarczej) nie skorzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy. Usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

W niniejszej sprawie kwestią do rozpatrzenia jest prawo do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach związanych z wydatkami poniesionymi na remont i wykończenie lokalu mieszkalnego, przeznaczonego na wynajem na cele prowadzenia w nim gabinetu lekarskiego.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy stanowi, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Analizując powyższe należy stwierdzić, że podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. są np. wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku.

Bowiem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Natomiast wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług – a przede wszystkim powołany wyżej art. 88 ustawy – nie przewidują ograniczenia prawa podatników do przeznaczenia lokali mieszkalnych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Istotnym jest przede wszystkim związek zakupionych towarów i usług z rzeczywiście wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi oraz niezaistnienia negatywnych przesłanek zawartych w art. 88 ustawy.

Reasumując, Zainteresowanej przysługuje prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego wynikających z otrzymanych faktur dokumentujących zakup materiałów i usług przeznaczonych na remont i wykończenie lokalu mieszkalnego w pełnej wysokości, bowiem zgodnie z celem lokalu będącego przedmiotem pytania, będzie on wynajmowany na działalność gospodarczą (gabinet lekarski), czyli nabyte towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanej. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż wniosek w części dotyczącej stawki podatku VAT został rozstrzygnięty pismem z dnia 8 grudnia 2011 r. nr ILPP4/443-644/11-3/BA.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...