• Postanowienie o zakresie ...
  04.05.2024

TP/443-4/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 31 marca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1623 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Spółka zamierza sprzedać zakupioną w 1994 r. nieruchomość stanowiącą lokal mieszkalny. W okresie tym stawka VAT przy zakupie mieszkania wynosiła 0% (grunt - zwolniony). Zdaniem Spółki, dostawa przedmiotowego lokalu, jako towaru używanego, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:

- art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce uznaje za nieprawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.01.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług wyrażające się w twierdzeniu, iż dostawa nieruchomości będącej lokalem mieszkalnym w budynku mieszkalnym zakupionym przez Spółkę w 1994 r. podlega na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług zwolnieniu od podatku VAT z uwagi na spełnienie przez sprzedawcę nieruchomości dwóch warunków, tj. użytkowania jej w okresie dłuższym niż 5 lat od daty nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz brak odliczenia podatku naliczonego w momencie jej zakupu.

Uzasadnienie

W dniu 06.01.2005 r. spółka złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej zwolnienia od podatku VAT dostawy używanego lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca zamierza sprzedać zakupioną w 1994 roku nieruchomość stanowiącą lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym.

Podatnik wskazuje, iż w momencie zakupu przedmiotowego lokalu jego sprzedawca zastosował, obowiązującą wówczas przy sprzedaży tego typu nieruchomości, 0% stawkę podatku VAT.

Według wnioskującej Spółki przedmiotowa nieruchomość była użytkowana przez nią w okresie dłuższym niż 5 lat od daty jej nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych, a przy jej zakupie nie odliczyła podatku naliczonego.

Zatem zdaniem Podatnika spełnienie ww. warunków jest podstawą, do uznania nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym za towar używany, a tym samym jest podstawą do zastosowania przy jej dostawie zwolnienia od podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Tym samym bez znaczenia pozostaje fakt do jakich celów przeznaczy nabywca zakupioną nieruchomość.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ww. ustawy).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w niektórych przypadkach odpłatnej dostawy przewidują jednakże zwolnienia od podatku VAT, tzw. zwolnienia przedmiotowe.

Zwolnieniem takim objęta jest m.in. zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Za towary używane, o których mowa wyżej, rozumie się m.in. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).

Zastrzeżenie zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, odnosi się do dostawy towarów, której przedmiotem są obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, realizowanej na tzw. rynku wtórnym.

Zgodnie bowiem z pkt 10 art. 43 ust. 1 ustawy o ptu zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Powyższe oznacza, że zwolnienie, o którym mowa wyżej znajduje zastosowanie także wtedy, gdy obiekty będące przedmiotem dostawy nie są towarami używanymi w rozumieniu ustawy o VAT, tj. nie spełniają warunków określonych w art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o ptu.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego, w rozumieniu ustawy o VAT, są natomiast budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 ustawy o VAT).

Podkreślić przy tym należy, iż nie ma znaczenia dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT ww. obiektów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy to, na jakie cele w przyszłości nabywca przeznaczy zakupione nieruchomości.

Istotne raczej jest czy przedmiot dostawy, tj. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub jego części przeznaczane były przez dostawcę na cele mieszkaniowe w okresie ich użytkowania oraz w chwili ich dostawy.

Tym samym z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż zwolnieniu z podatku od towarów i usług podlega dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, realizowana na rynku wtórnym, tzn. gdy dostawa tych obiektów, a także ich części przeznaczonych na cele mieszkaniowe, były już raz zamieszkane lub zasiedlone, tj. wydane pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (art. 2 pkt 14 ustawy o VAT).

Zatem błędne jest stanowisko przedstawione przez Spółkę w piśmie z dnia 05.01.2005 r., iż dostawa nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym podlega zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z uwagi na spełnienie przez sprzedawcę dwóch warunków, tj. użytkowania nieruchomości w okresie dłuższym niż 5 lat od daty nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz brak odliczenia podatku VAT w momencie zakupu tej nieruchomości. O zwolnieniu z podatku VAT przedmiotowej transakcji decydujące bowiem znaczenie ma zapis art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o ptu, który nie określa ww. ograniczeń.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku z dnia 05.01.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...