• Interpretacja indywidualn...
  04.05.2024

IPPP3/443-277/10-4/KT

Interpretacja indywidualna
z dnia 29 czerwca 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1623 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15.03.2010r. (data wpływu 18.03.2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 07.05.2010r. (data wpływu 13.05.2010r.) w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-277/10-2/KT z dnia 29.04.2010r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 18.03.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 07.05.2010r. (data wpływu 13.05.2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-277/10-2/KT z dnia 29.04.2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w dniu 19.03.1993r. kupił prawo wieczystego użytkowania nieruchomości oraz kupił na własność budynek stanowiący odrębną nieruchomość (akt notarialny nr 817/93 z dnia 19.03.1993r.). Właścicielem gruntu był Skarb Państwa, zaś właścicielem budynku stanowiącego odrębną nieruchomość było Biuro Projektów w likwidacji.

Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 27.01.1993r. na wniosek syndyka masy upadłości Biura Projektów zezwolił na sprzedaż bez przetargu nieruchomości. Wnioskodawca nabył nieruchomość w drodze negocjacji z syndykiem masy upadłości Biura Projektów w likwidacji.

Budynek administracyjny będący częścią nieruchomości został rozbudowany i zmodernizowany w 1994 roku. Koszt modernizacji przekroczył 30 % wartości nieruchomości. Wnioskodawca nie korzystał z prawa odliczenia podatku naliczonego w związku z modernizacją.

Decyzją Wojewody z dnia 22 września 1999r. Wnioskodawca nabył z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999r. prawo własności zabudowanej nieruchomości.

Wnioskodawca wykorzystuje nieruchomość na działalność zwolnioną z podatku VAT (działalność statutowa) i opodatkowaną (odpłatny wynajem pokoi gościnnych pracownikom i członkom ich rodzin).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż opisanej nieruchomości przez Wnioskodawcę w 2010 roku korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż zabudowanej nieruchomości zwolniona jest z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a i pkt 7a ustawy o VAT. Budynek został zakupiony przed wprowadzeniem w 1993r. podatku VAT. Budynek został rozbudowany i zmodernizowany w 1994 roku, koszt modernizacji przekroczył 30% wartości początkowej nieruchomości. Budynek był wykorzystywany do czynności zwolnionych i opodatkowanych przez okres dłuższy niż 5 lat.

Sprzedaż nieruchomości podlegałaby opodatkowaniu, gdyby dostawa była dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata (art. 43 ust. 1 pkt 10).

Ustawodawca wymienia również inne przypadki, w których możliwe jest zwolnienie z opodatkowania dostawy nieruchomości zabudowanej i to przed upływem dwóch lat od jej zasiedlenia. Mocą art. 43 ust.1 pkt 10a zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 tego przepisu, pod warunkiem że:

1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ostatniego z tych warunków nie stosuje się, jeżeli obiekty w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Sprzedaż nieruchomości w 2010 roku, zdaniem Wnioskodawcy, będzie korzystać ze zwolnienia z VAT, gdyż przy nabyciu nieruchomości Zakład nie odliczał podatku VAT (zakup dokonany był jeszcze przed wejściem w życie ustawy o VAT). Modernizacja budynku przekroczyła 30% wartości początkowej budynku, ale był on wykorzystywany do czynności opodatkowanych i zwolnionych powyżej 5 lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 5 ww. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

1. wybudowaniu lub

2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach wykonywania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Dana nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przez nabywcę wydana do użytkowania.

Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem. Zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa, czy najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Ponadto, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak stanowi przepis art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Analiza powyższych przepisów wskazuje, iż dostawa nieruchomości, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje wówczas, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w marcu 1993r. kupił prawo wieczystego użytkowania nieruchomości oraz kupił na własność budynek stanowiący odrębną nieruchomość. Właścicielem gruntu był Skarb Państwa, zaś właścicielem budynku stanowiącego odrębną nieruchomość było Biuro Projektów w likwidacji. Budynek administracyjny będący częścią nieruchomości został rozbudowany i zmodernizowany w 1994 roku. Koszt modernizacji przekroczył 30 % wartości nieruchomości. Wnioskodawca nie korzystał z prawa odliczenia podatku naliczonego w związku z tą modernizacją.

Decyzją Wojewody z dnia 22 września 1999r. nr Wnioskodawca nabył z dniem 1 stycznia 1999r. prawo własności zabudowanej nieruchomości.

Wnioskodawca wykorzystuje przedmiotową nieruchomość częściowo na działalność zwolnioną z podatku VAT (działalność statutowa) i częściowo na działalność opodatkowaną (odpłatny wynajem pokoi gościnnych pracownikom i członkom ich rodzin).

Powyższe wskazuje, że Wnioskodawcy w odniesieniu do opisanej nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Podatnik poniósł w roku 1994 wydatki na ulepszenie budynku, które przekroczyły 30 % jego wartości, jednak od tamtej pory (a więc powyżej 5 lat) obiekt ten wykorzystywany był przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej (w tym częściowo do czynności opodatkowanych).

Biorąc zatem pod uwagę powołane przepisy oraz opierając się na informacjach przedstawionych przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Podstawą tego zwolnienia jest art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy o VAT – w przypadku, gdy warunki odnoszące się do pierwszego zasiedlenia (zdefiniowanego w cyt. wyżej art. 2 pkt 14) zostały spełnione; natomiast w części dotyczącej dostawy w ramach pierwszego zasiedlenia zastosowanie ma art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy – przy założeniu, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku w stosunku do tej nieruchomości.

Ponadto, zgodnie z cytowanym wcześniej art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się stawkę podatku taką, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli zatem dostawa budynku albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Reasumując, w oparciu o powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że do planowanej sprzedaży opisanej nieruchomości zabudowanej będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...