• Interpretacja indywidualn...
  17.05.2024

IPPB3/423-49/11-6/JB

Interpretacja indywidualna
z dnia 25 marca 2011

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1045 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.01.2011r. (data wpływu 13.01.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem odszkodowań, uzupełnionym w dniach 22.02.2011r.(data wpływu 25.02.2011r.) i 17.03.2011r. (data wpływu 21.03.2011r.) o odpis KRS oraz dodatkowe informacje z zakresu stanu faktycznego, na podstawie wezwania organu z dn. 16.02.2011r. i 08.03.2011r. - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13.01.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymane odszkodowanie stanowi przychód podatkowy Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności zajmuje się m.in. budową nieruchomości komercyjnych, które następnie wynajmuje. Już w czasie budowy Spółka zawiera umowy najmu określające przyszły termin rozpoczęcia najmu opierając się o termin zakończenia budowy określony przez głównego wykonawcę prac budowlanych. Z tytułu opóźnień w oddaniu najemcom lokali do użytku Spółka wypłaciła najemcom odszkodowania umowne. Odszkodowanie te ni zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniach Spółki.

Ponieważ opóźnienia w oddaniu lokali do użytku spowodowane były opóźnieniem prac budowlanych, Spółka otrzymała od wykonawcy robót zwrot kwot odszkodowań zapłaconych najemcom, przy czym część zwracanych kwot Spółka otrzymała przed dokonaniem zapłaty dla najemców, a część po dokonaniu zapłaty dla najemców.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 08.03.2011r. Spółka wyjaśniła, że nie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów kwot odszkodowań wypłaconych najemcom, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymane od wykonawcy robót budowlanych kwoty odszkodowań, stanowiące zwrot kwot zapłaconych dla najemców Spółki, stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Stanowisko Wnioskodawcy

W opinii Spółki, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy, otrzymane od wykonawcy prac budowlanych kwoty odszkodowań, stanowiące zwrot kwot zapłaconych dla najemców Spółki, nie stanowią przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy czym bez znaczenia jest, czy zwrot od wykonawcy prac budowlanych został dokonany przed, czy po wypłacie dla najemców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...