• III SA/Lu 823/13 - Postan...
  26.04.2024

III SA/Lu 823/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
2013-12-27

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Anna Puton-Mazurkiewicz /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie - Anna Puton-Mazurkiewicz po rozpoznaniu w dniu 27 grudnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku E. S. o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym przez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi E. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego postanawia : przyznać E. S. prawo pomocy w zakresie całkowitym przez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata, którego wyznaczy Okręgowa Rada Adwokacka.

Uzasadnienie

Wnioskiem o przyznanie prawa pomocy z dnia 6 grudnia 2013 r., złożonym na urzędowym formularzu, skarżący zwrócił się o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.

Referendarz sądowy stwierdził, co następuje:

Zgodnie z art. 246 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a., przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym - gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Żądanie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia adwokata jest żądaniem przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym (art. 245 § 2 p.p.s.a.).

Z oświadczenia złożonego na urzędowym formularzu wynika, że skarżący prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, nie posiada żądnego majątku nieruchomego, ani żadnych zasobów finansowych. Utrzymuje się z emerytury w wysokości [...] zł miesięcznie. Skarżący wykazał, że osiągany z dochód w całości przeznacza na niezbędne koszty utrzymania koniecznego - opłatę za stancję ([...] zł), alimenty ([...] zł), zaś pozostałą kwotę emerytury przeznacza na wyżywienie, leki i ubranie. Skarżący podniósł również, że ze względu na liczne schorzenia ( [...] i [...], [...], [...], [...]) nie jest w stanie podjąć dodatkowego zatrudnienia.

Mając na uwadze wykazaną w urzędowym formularzu sytuację materialną i zdrowotną strony stwierdzić należy, że skarżący wykazał istnienie przesłanek przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym, nie jest bowiem w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów niniejszego postępowania. Skarżący posiada wprawdzie stały dochód, jednakże w całości jest on przeznaczany na wydatki związane z utrzymaniem koniecznym. Większą część dochodu skarżącego pochłaniają koszty wynajmu stancji, a także opłata alimentów (łącznie [...] zł), w związku z czym na bieżące utrzymanie (wyżywienie, leki, ubranie, środki czystości, itp.) skarżącemu pozostaje kwota ok. [...] zł. W ocenie referendarza, mając do dyspozycji tak ograniczone środki, skarżący nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych i kosztów ustanowienia profesjonalnego w toczącym się postępowaniu, co uzasadnia przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym.

Mając powyższe na uwadze oraz na podstawie art. 246 § 1 pkt 1 w związku z art. 258 § 1 i § 2 pkt 7 p.p.s.a., orzeczono jak na wstępie.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...