• I SA/Gl 92/14 - Postanowi...
  26.04.2024

I SA/Gl 92/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
2014-03-10

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Przemysław Dumana /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Dumana, po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A Sp. z o. o. S.K.A. w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I Wojewódzkiego Sądu w Gliwicach z dnia 29 stycznia 2014 r. wezwano stronę skarżącą (do rąk pełnomocnika doradcy podatkowego W. S.) do uzupełnienia braków formalnych skargi, poprzez podanie wartości przedmiotu zaskarżenia, złożenie pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu strony skarżącej przed wojewódzkim sądem administracyjnym oraz wykazania stosownym dokumentem umocowania do podpisania pełnomocnictwa, określającego sposób reprezentacji strony skarżącej.

Odpis powyższego zarządzenia, zawierający pouczenie, zgodnie z którym brak ten należy uzupełnić w terminie siedmiu dni licząc od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi został doręczony pełnomocnikowi strony skarżącej w dniu 5 lutego 2014 r. Pomimo pouczenia o skutkach niedopełnienia tej czynności w terminie brak formalny skargi do dnia dzisiejszego nie został uzupełniony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Przepis art. 215 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, zwanej dalej P.p.s.a.) stanowi, że w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne strona wszczynającą postępowanie w danej instancji w drodze skargi, skargi kasacyjnej lub skargi o wznowienie postępowania ma obowiązek podania wartości przedmiotu zaskarżenia. Od tych pism pobierany jest bowiem wpis stosunkowy, zależny od wysokości należności pieniężnej objętym zaskarżonym aktem (art. 230 i 231 P.p.s.a. oraz § 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 221, póz. 2193 ).

Niezależnie od tego w myśl art. 37 § 1 zd. 1 P.p.s.a., jeżeli strona działa przed sądem przez pełnomocnika, to jest on obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Co więcej, w przypadku gdy działa on w imieniu osoby prawnej, a tak jest w niniejszej sprawie, to powinien nadto dołączyć dokument stwierdzający umocowanie do jej reprezentowania przez osobę, która pełnomocnictwa udzieliła. Zgodnie bowiem z art. 28 § 1 i art. 29 P.p.s.a. osoby prawne oraz jednostki organizacyjne mające zdolność sądową dokonują czynności w postępowaniu przez organy albo osoby uprawnione do działania w ich imieniu, które mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu.

Niedołączenie tych dokumentów do składanej skargi sprawia, że jest ona dotknięta brakami formalnymi (por. postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego: z dnia 31 lipca 2008 r., sygn. akt I FSK 1171/08, LEX nr 527708; z dnia 17 października 2007 r., sygn. akt I FSK 927/07, LEX nr 516658; z dnia 18 maja 2006 r., sygn. akt I FSK 389/05, LEX nr 179410).

W tym miejscu odnotować należy, że zgodnie z art. 49 § 1 P.p.s.a. jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, co następuje na podstawie art. 49 § 2 zd. 1 P.p.s.a., a jeżeli pismem tym jest skarga, to zastosowanie ma art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a., zgodnie z którym podlega ona odrzuceniu przez sąd.

Z akt sprawy wynika, iż pismo zawierające wezwanie do podania wartości przedmiotu sporu, złożenie pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu strony skarżącej przed wojewódzkim sądem administracyjnym oraz wykazania stosownym dokumentem umocowania do podpisania pełnomocnictwa, określającego sposób reprezentacji strony skarżącej zostało skutecznie doręczone w dniu 5 lutego 2014 r. Termin do uzupełnienia braku formalnego skargi upłynął w dniu 12 lutego 2014 r. a brak ten do dnia dzisiejszego nie został uzupełniony.

Wobec powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...