• II SA/Łd 242/13 - Postano...
  26.04.2024

II SA/Łd 242/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
2014-03-14

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Czesława Nowak-Kolczyńska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Dnia 14 marca 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2014 roku na posiedzeniu niejawnym wniosku adwokata M. U.-A. o przyznanie wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu w sprawie ze skargi K. Z. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania postanawia : przyznać i nakazać wypłatę z funduszu Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi kwotę wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu w wysokości 120 (sto dwadzieścia) złotych, powiększoną o kwotę należnego podatku od towarów i usług, na rzecz adwokata M. U.-A., prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł., przy ul. [...]. LS

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi prawomocnym postanowieniem z dnia 16 maja 2013 roku odrzucił skargę K. Z. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie opłaty legalizacyjnej za samowolę budowlaną w postaci ogrodzenia.

Kolejnym postanowieniem z dnia 6 sierpnia 2013 roku WSA w Łodzi odrzucił skargę kasacyjną sporządzoną osobiście przez K. Z., odrzucając jednocześnie jego wniosek o przywrócenie terminu do podpisania tejże skargi kasacyjnej.

Następnie skarżący wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym, w tym poprzez ustanowienie adwokata, a postanowieniem referendarza sądowego z dnia 23 września 2013 roku, wniosek ów został uwzględniony.

W dalszej kolejności, sąd postanowieniem z dnia 19 listopada 2013 roku, odrzucił wniosek K. Z. o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi, a Naczelny Sad Administracyjny postanowieniem z dnia 31 stycznia 2014 roku, w sprawie o sygn. akt II OZ 73/14 oddalił zażalenie.

Referendarz sądowy w WSA w Łodzi, postanowieniem z dnia 16 grudnia 2013 roku oddalił wniosek pełnomocnika skarżącego o przyznanie wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu. Odpis tego postanowienia doręczono pełnomocnikowi 7 stycznia 2014 roku.

Od powyższego postanowienia adwokat M. U.-A., pismem z dnia 9 stycznia 2014 roku (data nadania 10 stycznia 2014 roku) wniosła sprzeciw, podważając zasadność zajętego w nim stanowiska.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zważył, co następuje:

Zgodnie art. 250 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 roku, poz. 270 ze zm.), powoływanej dalej jako p.p.s.a. wyznaczony w ramach przyznanego prawa pomocy pełnomocnik procesowy otrzymuje wynagrodzenie odpowiednio według zasad określonych w przepisach o opłatach za czynności adwokatów i radców prawnych, doradców podatkowych albo rzeczników patentowych w zakresie ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej oraz zwrot niezbędnych i udokumentowanych wydatków.

Stawki wynagrodzenia i zasady ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej adwokata określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (t.j. Dz. U. z 2013 roku, poz.461), dalej jako rozporządzenie.

W niniejszej sprawie pełnomocnik z urzędu, ustanowiony po wydaniu postanowienia o odrzuceniu skargi, wniósł o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi K. Z. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...], po czym złożył do Naczelnego Sądu Administracyjnego zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 listopada 2013 roku o odrzuceniu tegoż wniosku.

Zarówno we wniosku o przywrócenie terminu, jak i w zażaleniu na postanowienie WSA w Łodzi z dnia 19 listopada 2013 roku zawarł wniosek o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej, oświadczając, że koszty te nie zostały zapłacone w całości lub części, wypełniając tym samym obowiązek określony w § 20 powołanego rozporządzenia. Natomiast § 19 rozporządzenia stanowi, iż koszty nieopłaconej pomocy prawnej ponoszone przez Skarb Państwa obejmują opłatę w wysokości nie wyższej niż 150% stawek minimalnych, o których mowa w rozdziałach 3-5 oraz niezbędne, udokumentowane wydatki adwokata.

Stosownie zaś do § 18 ust. 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia stawka minimalna wynosi w postępowaniu przed sądem administracyjnym w drugiej instancji za postępowanie zażaleniowe 120 złotych. Dodać należy, że na podstawie § 2 ust. 3 rozporządzenia w sprawach, w których strona korzysta z pomocy prawnej udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu, opłaty (...) sąd podwyższa o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach.

Wobec powyższego sąd na podstawie art. 250 p.p.s.a., w związku z § 18 ust. 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia orzekł jak w postanowieniu. Zasądzona kwota 120 złotych została zwiększona o należny podatek od towarów i usług na podstawie § 2 ust. 3 rozporządzenia, w związku z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 roku, nr 177, poz. 1054 ze zm.).

LS

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...