• I SA/Wr 336/13 - Postanow...
  26.04.2024

I SA/Wr 336/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
2014-05-19

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Tomasz Świetlikowski /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2014 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia strony skarżącej w przedmiocie odrzucenia skargi kasacyjnej na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 października 2013 r., sygn. akt I SA/Wr 336/13 w sprawie ze skargi S. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów nieznajdujących pokrycie w ujawnionych źródłach przychodu lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych za 2006 r. postanawia: odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 12 listopada 2013 r. skarżący wniósł zażalenie na postanowienie tut. Sądu odrzucające jego skargę kasacyjną. W treści postanowienia zawarł wniosek o zwolnienie go od wpisu sądowego od zażalenia.

W dniu 3 marca 2014 r. referendarz sądowy odmówił przyznania skarżącemu prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

W związku z uprawomocnieniem się ww. postanowienia referendarza sądowego, skarżący został wezwany, w oparciu o zarządzenie Przewodniczącego Wydziału I

z dnia 10 kwietnia 2014 r., do uiszczenia wpisu od zażalenia (100 zł), pod rygorem jego odrzucenia, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania.

Zgodnie ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, odpis ww. zarządzenia został doręczony stronie w dniu 14 kwietnia 2014 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. – dalej: u.p.p.s.a.), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są: skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Natomiast, w myśl art. 220 § 1 u.p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 3 art. 220 u.p.p.s.a., przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Rygor pozostawienia pisma bez rozpoznania nie dotyczy jednak zażalenia, bowiem należy ono do katalogu pism kwalifikowanych. W tej sytuacji zażalenie, od którego - pomimo wezwania - nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu na podstawie art. 220 § 3 u.p.p.s.a.

W stanie faktycznym sprawy, wezwanie do opłacenia zażalenia skutecznie doręczono stronie w dniu 14 kwietnia 2014 r. Wyznaczony w wezwaniu, siedmiodniowy termin do opłacenia zażalenia rozpoczął zatem bieg w dniu 15 kwietnia 2014 r. i upłynął bezskutecznie w dniu 21 kwietnia 2014 r. (poniedziałek).

Zażalenie, pomimo pouczenia strony o procesowych skutkach nieuiszczenia w terminie wpisu sądowego, nie zostało opłacone.

Wskazana okoliczność obligowała Sąd do odrzucenia zażalenia, o czym Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, działając na podstawie powołanego art. 220 § 3 u.p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...