• IV SA/Wr 335/12 - Postano...
  26.04.2024

IV SA/Wr 335/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
2012-06-26

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Wanda Wiatkowska-Ilków /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA – Wanda Wiatkowska-Ilków po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2012 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi S. K. na uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie likwidacji Publicznego Gimnazjum nr [...] im. K. K. B. w W. postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] r. S. K. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia [...] r. nr [...], wydaną w przedmiocie wskazanym w osnowie niniejszego orzeczenia.

Na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z dnia 21 maja 2012 r. skarżąca została wezwana do złożenia wyjaśnienia, czy przed wniesieniem skargi do Sądu wyczerpała administracyjny tok instancji poprzez wezwanie Rady Miejskiej W. do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie doręczono pełnoletniemu domownikowi w dniu 30 maja 2012 r., jednak do dnia wydania niniejszego postanowienia skarżąca nie zareagowała na wezwanie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Stosownie do art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1980 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 ze zm.) każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może – po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia – zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego. W myśl natomiast art. 53 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej: p.p.s.a., skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa (zob. uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, z dnia 2 kwietnia 2007 r., sygn. akt II OPS 2/07 ONSAiWSA 2007/3/60, ZNSA 2007/2/83).

Nie ulega wątpliwości, że warunkiem wniesienia do sądu administracyjnego skargi na uchwałę organu gminy jest jej poprzedzenie wezwaniem do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia. W niniejszej sprawie warunek ten nie został jednak spełniony. W aktach brak takiego wezwania, a wyznaczony skarżącej zarządzeniem termin do wyjaśnienia tej kwestii upłynął bezskutecznie.

Powyższe uprawnia Sąd do wniosku, że tego rodzaju wezwania skarżąca nie skierowała do Rady Miasta. Tym samym, nie wyczerpała trybu poprzedzającego wniesienie skargi na zasadzie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

W tej sytuacji, na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a., skarga jako niedopuszczalna podlegała odrzuceniu, o czym orzeczono w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...