• VII SA/Wa 1278/12 - Posta...
  27.04.2024

VII SA/Wa 1278/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2012-07-18

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Katarzyna Pakuła-Getka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy - Katarzyna Pakuła- Getka Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 lipca 2012 r. po rozpoznaniu wniosku A. W. o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2012 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji postanawia: przyznać A. W. prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Skarżący wraz ze skargą wniesioną na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2012 r., znak: [...] wniósł o zwolnienie od kosztów sądowych. W załączonym formularzu PPF przedstawił swoją sytuację finansową, majątkową i życiową.

W uzasadnieniu wniosku wnioskodawca wskazał, że w miesiącu wrześniu 2010 r. został zwolniony z zakładu pracy w ramach zwolnień grupowych. Podał, że jest osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku, prawo do pobierania zasiłku utracił w lutym 2012 r.

Wnioskodawca zaznaczył, że leczy się z powodu przewlekłych chorób, co wiąże się z kosztami dojazdów do lekarzy oraz zakupami lekarstw.

Skarżący podał, że jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego w Ć. o pow. 2,53 ha. Dodał jednak, że nie ma z tego tytułu żadnych dochodów ani pożytków, gdyż obecnie jedynym posiadaczem i użytkownikiem tego gospodarstwa jest siostra. Wskazał, że w Sądzie Rejonowym w T. od 2006 r. toczy się postępowanie o dział spadku ( sygn. akt I Ns [...]).

Zarządzeniem z dnia 14 czerwca 2012 r. wezwano wnioskodawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień dotyczących nadesłanego wniosku poprzez podanie z czego lub przy czyjej pomocy się utrzymuje. Wezwano także wnioskodawcę do wskazania gdzie zamieszkuje ( dom, mieszkanie) należało podać jego powierzchnię oraz czy jest ich właścicielem, współwłaścicielem czy też najemcą oraz jakie ponosi koszty związane z utrzymaniem domu/mieszkania ( gaz, opłaty za energię, telefon, podatek od nieruchomości, czynsz, koszty wynajmu itp.) należało je wyszczególnić i podać ich wysokość. Zwrócono się także z zapytaniem do wnioskującego czy samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe, czy też pozostaje z innymi osobami, jeśli tak należało wyszczególnić te osoby oraz podać wysokość uzyskiwanego przez nie dochodu.

Zapytano również wnioskodawcę czy podejmuje prace dodatkowe, dorywcze, sezonowe, umowy zlecenia, o dzieło, jeśli tak należało podać jakie i jaki uzyskuje z nich dochód oraz czy uzyskuje pomoc od rodziny lub znajomych, organizacji społecznych lub państwowych jeśli tak, należało wskazać od kogo, w jakiej wysokości lub formie. Nadto, wezwano wnioskodawcę także do podania jaką kwotę miesięcznie przeznacza na codzienne utrzymanie ( żywność, odzież, leki itp.).

Powyższe wyjaśnienia należało nadesłać do Sądu w terminie 7 dni, od daty doręczenia pisma, pod rygorem rozpoznania wniosku w oparciu o posiadane dokumenty.

W dniu 5 lipca 2012 r. do Sądu wpłynęła odpowiedź wnioskodawcy na powyższe.

Wnioskodawca podał, że obecnie jego jedynym źródłem utrzymania są drobne pożyczki i pomoc pozafinansowa, uzyskiwana od znajomych. Wskazał, że samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe, zamieszkuje w mieszkaniu komunalnym o pow. 44 m ². Wnioskodawca zaznaczył, że nie ma rodziny, z siostrą nie utrzymuje żadnych kontaktów.

Podał, że ponosi następujące koszty związane z utrzymaniem mieszkania tj. opłatę za czynsz w wysokości 180,00 złotych oraz opłatę za energię i gaz w wysokości ok.150,00 złotych. Po zsumowaniu opłaty te wynoszą ok. 330,00 złotych. Miesięcznie na bieżące utrzymanie przeznacza kwotę ok. 500,00 złotych oraz 80,00 złotych na zakup lekarstw.

W piśmie z dnia 2 lipca 2012 r. wnioskodawca wyjaśnił, że w dniu 9 czerwca 2012 r. założył działalność gospodarczą, (gdyż było to warunkiem złożenia wniosku o podjęcie współpracy z byłym pracodawcą ), jednak nie uzyskał jeszcze żadnego dochodu. Podkreślił, że obecnie oczekuje na wydanie licencji przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dodał, że ukończył także kurs dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych i złożył egzamin. Wnioskodawca w sprawie o sygn. akt VII SA/Wa 1414/12 w której również występuje o przyznanie prawa pomocy oświadczył, iż nie posiada oszczędności pieniężnych. Wskazał także, że posiada samochód osobowy Opel Astra z 1996 r., który będzie mu niezbędny do prowadzenia działalności agenta ubezpieczeniowego. Podał, że roczne ubezpieczenie samochodu wynosi 350,00 złotych. Obecnie miesięcznie na paliwo wydaje 50,00 złotych.

W niniejszej sprawie zważono, co następuje:

Zgodnie z dyspozycją art. 246 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej w zakresie całkowitym następuje gdy wnioskodawca wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania (pkt 1), a w zakresie częściowym – gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (pkt 2). Żądanie zwolnienia z kosztów sądowych jest wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym (art. 245 § 3 p.p.s.a.)

Podkreślić należy, że prawo pomocy jest instytucją wyjątkową, stanowiącą odstępstwo od ogólnej zasady odpłatności postępowania wyrażonej w art. 199 p.p.s.a. Może być więc przyznane jedynie wtedy, gdy strona nie posiada żadnych możliwości finansowych zapłaty kosztów sądowych bądź też zapłata przez nią kosztów związanych z postępowaniem sądowym spowodowałaby utratę płynności finansowej i mogłaby przyczynić się do uszczerbku w koniecznym utrzymaniu wnioskodawcy i jego rodziny.

Powołany wyżej przepis wskazuje, że inicjatywa dowodowa zmierzająca do wykazania, iż zachodzą przesłanki pozytywne dla uwzględnienia wniosku spoczywa na wnioskującym o przyznanie prawa pomocy.

Mając na uwadze przedstawioną wyżej sytuację materialną wnioskodawcy stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie spełniona została przesłanka uzasadniająca przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Wskazać należy, iż wnioskodawca wyjaśnił swoją sytuację materialną i życiową. Przy ocenie sytuacji finansowej wnioskodawcy uwzględniono przede wszystkim fakt, iż wnioskodawca samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe i wykazał, że obecnie jedynym źródłem utrzymania są drobne pożyczki i pomoc pozafinansowa, uzyskiwana od znajomych.

Wprawdzie wnioskodawca podał, że od dnia 9 czerwca 2012 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej (agent ubezpieczeniowy) jednakże nie uzyskał z tego tytułu jeszcze żadnych dochodów. Podkreślił, że obecnie oczekuje na wydanie licencji przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oświadczył, że nie posiada oszczędności pieniężnych. Nadmienił również, że był osobą bezrobotną od września 2010 r.

Mając na względzie powyższe dane uznano, że wnioskodawca kwalifikuje się do przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie tj. zwolnienia od kosztów sądowych. Stwierdzono, że obecna sytuacja materialna wnioskodawcy w jakiej się znajduje, nie pozwala mu na ponoszenie kosztów sądowych w sprawie.

Z tych względów, na podstawie art. 246 § 1 pkt 2 w związku art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a orzeczono, jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...