• II SA/Lu 269/12 - Postano...
  26.04.2024

II SA/Lu 269/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
2012-08-27

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Grażyna Pawlos-Janusz /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2012 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości - w zakresie wniosku A. Z. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji p o s t a n a w i a odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

A. Z., reprezentowany przez ojca – C. Z., w dniu 5 marca 2012 r. złożył do Sądu skargę na decyzję Wojewody z dnia [...] ., nr [...], w przedmiocie wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości. Jednocześnie skarżący wniósł o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, z uwagi na "możliwość inwestora wykonania prac budowlanych w sposób zagrażający bezpieczeństwu ludzi".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zważył, co następuje:

W myśl art. 61 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), powoływanej dalej jako: "p.p.s.a.", wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania zaskarżonego aktu. Sąd może jednak na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części zaskarżonego aktu (a także innych aktów wydanych lub podjętych we wszystkich postępowaniach prowadzonych w granicach tej samej sprawy), jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków (art. 61 § 3 p.p.s.a.).

Instytucja wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu organu administracyjnego zapewnia stronie tymczasową ochronę jej praw, a zatem to na niej spoczywa obowiązek wykazania, że wykonanie przez organ decyzji lub innego aktu czy czynności może spowodować znaczną szkodę lub trudne do odwrócenia skutki. Uzasadnienie wniosku powinno się odnosić do konkretnych okoliczności świadczących, że w odniesieniu do wnioskodawcy wstrzymywanie wykonania zaskarżonego aktu jest zasadne.

Z akt sprawy wynika, że Starosta decyzją z dnia [...] r.,nr [...], orzekł o niezbędności wejścia na teren nieruchomości stanowiącej własność skarżącego A. Z., oznaczonej jako działka nr ewid. 2429, położonej przy ul. P. w T., celem wykonania przez S. i M. małżonków W. robót budowlanych polegających na otynkowaniu ściany budynku mieszkalnego, zlokalizowanego na sąsiedniej działce nr ewid. 2430, bezpośrednio przy granicy z działką skarżącego.

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., nr [...], Wojewoda utrzymał w mocy powyższą decyzję organu pierwszej instancji.

W ocenie Sądu, skarżący nie wykazał zaistnienia przesłanek określonych w powołanym art. 61 § 3 p.p.s.a.

Wykonanie przez inwestora opisanych wyżej robót budowlanych, polegających na otynkowaniu elewacji jednej ze ścian (od strony działki skarżącego) istniejącego budynku mieszkalnego ze swej istoty nie prowadzi w żadnym razie do niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody i to szkody o znacznych rozmiarach lub niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Samo więc twierdzenie skarżącego co do istnienia "możliwości" zrealizowania tych robót w sposób zagrażający bezpieczeństwu ludzi, niepoparte żadnymi racjonalnymi argumentami wskazującymi na szczególne (a więc zupełnie wyjątkowe) uwarunkowania zachodzące w niniejszej sprawie, których skutkiem byłoby realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego w wyniku wykonania zaskarżonej decyzji, nie daje podstaw do stwierdzenia, że w sprawie tej zachodzą przesłanki wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu na podstawie art. 61 § 3 p.p.s.a.

Należy również podkreślić, iż w świetle powołanego przepisu, wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji nie mogą uzasadniać podnoszone w skardze zarzuty wskazujące na wydanie tej decyzji z naruszeniem prawa. Na etapie rozpoznania wniosku o wstrzymanie wykonania aktu Sąd nie ma możliwości dokonania oceny zgodności z prawem decyzji wydanych w toku postępowania administracyjnego, a zatem niedopuszczalne jest wywodzenie konieczności uwzględnienia wniosku z przekonania o wadliwości danego rozstrzygnięcia.

Z powyższych względów należało orzec, jak w postanowieniu.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...