• II SA/Łd 759/12 - Postano...
  30.04.2024

II SA/Łd 759/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
2012-09-05

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Agnieszka Grosińska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi w Wydziale II – Agnieszka Grosińska po rozpoznaniu w dniu 5 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku J.T. o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi J.T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji postanawia przyznać skarżącemu prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, którego wyznaczy Okręgowa Rada Adwokacka w Ł. AG

Uzasadnienie

II SA/Łd 759/12

Uzasadnienie

W związku ze skargą na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji J.T. wystąpił do tut. Sądu o zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata. Ze złożonego oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym wynika, że skarżący prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe, jest osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku. Skarżący posiada dom o powierzchni 92 mkw. i nieruchomość o powierzchni 0,23 ha, ponadto strona nie zadeklarowała posiadania żadnego majątku, oszczędności ani papierów wartościowych. Strona oświadczyła również, że nie zatrudnia i nie pozostaje w innym stosunku prawnym z adwokatem ani radcą prawnym.

Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 243 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) – dalej p.p.s.a., prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania. Jednocześnie ustawodawca w art. 246 § 1 p.p.s.a. uzależnił przyznanie prawa pomocy od wykazania przez stronę, że nie ma ona środków na poniesienie jakichkolwiek kosztów postępowania (przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym) lub że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym). Biorąc pod uwagę informacje przedstawione przez skarżącego, należy stwierdzić, iż wniosek strony zasługuje na uwzględnienie w całości. Na uwadze należało mieć przede wszystkim fakt, iż skarżący nie posiada żadnych dochodów, których wysokość pozwalałaby na pokrycie kosztów związanych z udziałem w postępowaniu przed sądem administracyjnym, w tym kosztów ustanowienia pełnomocnika z wyboru. Niezależnie od powyższego należy wskazać, iż postanowienie o przyznaniu prawa pomocy wywołuje skutki od daty skutecznego wystąpienia z wnioskiem o prawo pomocy i nie działa wstecz.

Wobec powyższego, na podstawie art. 246 § 1 pkt 1 i art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a., orzeczono jak w postanowieniu.

AG

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...