• II SA/Lu 314/14 - Postano...
  27.04.2024

II SA/Lu 314/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
2014-06-26

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Jarosław Harczuk /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie Jarosław Harczuk po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku R. W. o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie w całości od kosztów sądowych w sprawie ze skargi R. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie zwrotu należności z funduszu alimentacyjnego p o s t a n a w i a odmówić przyznania prawa pomocy.

Uzasadnienie

Strona skarżąca na urzędowym formularzu wniosku o przyznanie prawa pomoc druk symbol PPF wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie w całości od kosztów sądowych.

Starszy referendarz sądowy stwierdził, że:

Stosownie do unormowania art. 214 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., zwanej dalej "p.p.s.a.") jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, do uiszczenia kosztów sądowych obowiązany jest ten, kto wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki. Artykuł 239 p.p.s.a. zawiera zaś katalog spraw, w których strony z mocy samego prawa nie mają obowiązku ponoszenia kosztów sądowych oraz wykaz stron, na których nie ciąży obowiązek ponoszenia kosztów sądowych. Na mocy art. 239 pkt 1 lit. a p.p.s.a. strona skarżąca jest zwolniona w niniejszym postępowaniu od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Przedmiotem jej skargi jest bowiem decyzja rozstrzygająca o zwrocie należności z tytułu otrzymanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego, która to sprawa na gruncie art. 239 pkt 1 lit. a p.p.s.a. zaliczana jest do spraw z zakresu pomocy społecznej. Strona skarżąca nie musi więc ponosić kosztów sądowych związanych z niniejszym postępowaniem. W myśl natomiast art. 246 § 1 pkt 2 p.p.s.a. przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie częściowym, gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Skoro w sprawie niniejszej na stronie skarżącej nie ciąży obowiązek ponoszenia kosztów sądowych to nie można przyjąć, aby powstał uszczerbek w jej kosztach utrzymania koniecznego. Ten bowiem może być następstwem jedynie wykonania obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Z tych powodów nie można przyjąć, aby strona skarżąca wykazała zasadność swojego wniosku o przyznanie prawa pomocy.

Wobec powyższego, referendarz sądowy działając na podstawie art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a. i art. 246 § 1 pkt 2 p.p.s.a. orzekł jak na wstępie postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...