• VII SAB/Wa 169/12 - Posta...
  30.04.2024

VII SAB/Wa 169/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2012-09-21

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Katarzyna Pakuła-Getka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy - Katarzyna Pakuła - Getka Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 września 2012 r. po rozpoznaniu wniosku P. G. o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym w sprawie ze skargi P. G. na bezczynność Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego postanawia: przyznać P. G. prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

Uzasadnienie

W dniu 27 sierpnia 2012 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w Warszawie wpłynął wypełniony wniosek PPF o przyznanie prawa pomocy P. G. w którym wniosła o zwolnienie od kosztów sądowych.

W niniejszej sprawie zważono, co następuje:

Zgodnie z art. 246 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U z 2012r. poz. 270), zwanej dalej p.p.s.a przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym – gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania (pkt 1), a w zakresie częściowym – gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (pkt 2). Żądanie zwolnienia od kosztów sądowych jest wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym (art. 245 § 3 p.p.s.a.)

Podkreślić należy, że prawo pomocy jest instytucją wyjątkową, stanowiącą odstępstwo od ogólnej zasady odpłatności postępowania wyrażonej w art. 199 p.p.s.a. Może być więc przyznane jedynie wtedy, gdy strona nie posiada żadnych możliwości finansowych zapłaty kosztów sądowych bądź też zapłata przez nią kosztów związanych z postępowaniem sądowym spowodowałaby utratę płynności finansowej i mogłaby przyczynić się do uszczerbku w koniecznym utrzymaniu wnioskodawcy i jego rodziny.

Powołany wyżej przepis wskazuje, że inicjatywa dowodowa zmierzająca do wykazania, iż zachodzą przesłanki pozytywne dla uwzględnienia wniosku spoczywa na wnioskującym o przyznanie prawa pomocy.

W niniejszej sprawie mając na względzie dane przedstawione w formularzu uznano, iż wnioskodawczyni wykazała w nim, że spełnia ustawowe przesłanki do przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych .

Z nadesłanego formularza wynika, że wnioskodawczyni zamieszkuje wspólnie z synem. Podkreśliła, że syn nie jest nigdzie zatrudniony ponieważ się nią opiekuje ze względu na jej zły stan zdrowia. Skarżąca podała, że utrzymują się z dochodu uzyskiwanego z tytułu renty w wysokości 1.810,00 złotych oraz dodatku pielęgnacyjnego w wysokości 185,00 złotych, w sumie z dochodów w wysokości 1.995,00 złotych.

Wnioskodawczyni zakreśliła w formularzu, że posiada dom o pow. 51 m², działkę o pow. 484 m ² na której jest on posadowiony oraz nieruchomość rolną o pow. 0,22 ha. Wnioskodawczyni wskazała, że ponosi następujące wydatki: kwotę 500,00 złotych na opłaty; za prąd, wodę, telefon, kwotę 600,00 złotych na koszty leczenia, kwotę 250 złotych na opał.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano, że w niniejszej sprawie zachodzą przesłanki do przyznania wnioskodawczyni prawa pomocy we wnioskowanym zakresie tj. zwolnienia od kosztów sądowych. Stwierdzono bowiem, że wysokość miesięcznych dochodów z których utrzymuje się wnioskodawczyni wraz z synem nie pozwala jej na ponoszenie kosztów sądowych bez spowodowania uszczerbku w koniecznym utrzymaniu dla siebie i syna.

Wobec powyższego, na podstawie art. 246 § 1 pkt 2 w zw. z art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a orzeczono, jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...