• II SA/Kr 125/13 - Postano...
  27.04.2024

II SA/Kr 125/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
2013-04-19

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Aldona Gąsecka-Duda /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

sygn. akt II SA/Kr 125/13 Kraków, dnia 19 kwietnia 2013r. POSTANOWIENIE Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka - Duda po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2013r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia 27 czerwca 2011r., znak [...] w przedmiocie odmowy zwrotu działki postanawia: odrzucić osobiście sporządzoną skargę kasacyjną K. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 marca 2013r., sygn. akt II SA/Kr 125/13.

Uzasadnienie

sygn. akt II SA/Kr 125/13 Kraków, dnia 19 kwietnia 2013r.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 7 marca 2013r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia 27 czerwca 2011r., znak [...] w przedmiocie odmowy zwrotu działki. Wyrok został wydany na rozprawie. W zawiadomieniach o rozprawie (k. 121-128 akt sądowych) strony i uczestnicy zostali pouczeni, że w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się wyłącznie na wniosek strony wniesiony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia albo doręczenia odpis sentencji wyroku. Zawiadomienia zawierały również pouczenie, że zgłoszenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku stanowi warunek zaskarżenia orzeczenia sądu pierwszej instancji. Po ogłoszeniu wyroku na rozprawie, na której obecny był m. in. uczestnik K. M., strony działające bez adwokata lub radcy prawnego zostały pouczone, że uzasadnienie pisemne wyroku zostanie doręczone na wniosek, zgłoszony przez stronę w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku, a nadto, że od wyroku przysługuje skarga kasacyjna, złożona w terminie 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem, która powinna być sporządzona przez pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym; niezachowanie tego wymogu spowoduje odrzucenie skargi (protokół rozprawy k. 127 akt sądowych).

W dniu 13 marca 2013r. (data stempla pocztowego) K. M. złożył osobiście sporządzoną skargę kasacyjną, zatytułowaną odwołaniem, podnosząc w niej zarzuty co do prawidłowości postępowania sądowego.

W myśl art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012r., poz. 270 - oznaczanej dalej jako p.p.s.a.) wojewódzki sąd administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną między innymi wówczas, gdy jest ona niedopuszczalna.

Stosownie do art. 177 § 1 p.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Z przepisu tego wynika, że termin do wniesienia skargi kasacyjnej rozpoczyna bieg dla konkretnej strony postępowania z chwilą doręczenia jej odpisu orzeczenia z uzasadnieniem; strona nie może wnieść skutecznie skargi kasacyjnej, zanim nie otrzyma odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Co za tym idzie, skarga kasacyjna nie może być skutecznie wniesiona bez uprzedniego wniosku o sporządzenie uzasadnienia (tak Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniach: z dnia 22 czerwca 2012r., sygn. akt II FZ 425/12, Lex Omega nr 1240487 i z dnia 21 marca 2012r., sygn. akt I OZ 183/12, Lex Omega nr 1145151). Nawet w sytuacji, gdy orzeczenie to zostało uzasadnione na wniosek innej strony i jej skutecznie doręczone, nie może skutecznie wnieść skargi kasacyjnej strona, która nie wystąpiła z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia (tak Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 6 kwietnia 2011r., sygn. akt II OSK 59/11, Lex Omega 992606). Jeżeli zatem skarga kasacyjna została wniesiona przez stronę, która nie złożyła wniosku o doręczenie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem i której takiego odpisu nie doręczono, podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna.

Ponadto zgodnie z art. 175 § 1, skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego, z zastrzeżeniem § 2 i § 3, przy czym § 2 wymienia podmioty, które z uwagi na zajmowane stanowisko lub stopień naukowy posiadają kwalifikację do osobistego sporządzenia skargi kasacyjnej we własnym imieniu, natomiast § 3 wymienia kategorie spraw, w których skargę kasacyjną sporządzić mogą doradca podatkowy lub rzecznik patentowy. Powszechnym jest w doktrynie postępowania sądowoadministracyjnego oraz orzecznictwie sądowym pogląd, iż przypadek niedopuszczalności zachodzi także wówczas, gdy skarga kasacyjna zostaje sporządzona przez stronę nie reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego albo podmiot wymieniony w art. 175 § 2 lub § 3 p.p.s.a., przy czym taka skarga kasacyjna podlega odrzuceniu bez wzywania skarżącego o uzupełnienie braków formalnych (tak H. Knysiak- Molczyk [w:] T. Woś (redakcja), H. Knysiak- Molczyk, M. Romańska Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Wydawnictwo Prawnicze Lexis Nexis 2005, teza 3 do art. 178 i powołane tam orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także B. Gruszczyński [w:] B. Dauter, B. Gruszczyński, A. Kabat, M. Niezgódka- Medek, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Zakamycze, 2005, teza 6 do art. 178). W przedmiotowej sprawie skarżący, pomimo pouczenia o wymogu sporządzenia skargi kasacyjnej przez osobę do tego uprawnioną i konsekwencjach jego niezachowania, wniósł skargę kasacyjną sporządzoną osobiście, nie posiadając przy tym kwalifikacji ani nie zajmując stanowiska wymienionego w art. 175 § 2 p.p.s.a., co przesądza o konieczności odrzucenia środka zaskarżenia.

W niniejszej sprawie skargę kasacyjną wniósł K. M.. Nie składał wniosku o sporządzenie i doręczenie odpisu wyroku z dnia 7 marca 2013r. wraz z uzasadnieniem. Ponadto skargę kasacyjną sporządził osobiście. Z tych przyczyn wniesiony przez niego środek zaskarżenia należało uznać za niedopuszczalny. Mając powyższe na uwadze, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia, za podstawę biorąc art. 175 p.p.s.a.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...