• II SA/Po 363/14 - Postano...
  27.04.2024

II SA/Po 363/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
2014-07-17

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Tomasz Świstak /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi W. G. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania postanawia odrzucić skargę. /-/ Tomasz Świstak

Uzasadnienie

Skarga na bliżej opisaną w rubrum niniejszego postanowienia decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] stycznia 2014 r. została skierowana bezpośrednio do tutejszego Sądu w dniu 21 lutego 2014 r., poprzez złożenie pisma w administracji zakładu karnego - [...], a następnie nadana drogą pocztową w dniu 24 lutego 2014 r. (k. 3 akt sąd.).

Zaskarżona decyzja została uprzednio doręczona stronie w dniu 15 stycznia 2014 r., pod adresem [zakładu karnego] (k. 10 akt II inst.). Sąd przekazał skargę, zgodnie z właściwością, Wojewodzie Wielkopolskiemu w dniu 27 lutego 2014 r. celem nadania jej należytego biegu (k. 10, 13, 14 akt sąd.), który następnie w dniu 2 kwietnia 2014 r. (data nadania pocztowego: 31 marca 2014 r. - k. 9 akt sąd.) przekazał tutejszemu Sądowi skargę wraz z aktami sprawy oraz odpowiedzią na skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, że zgodnie z treścią art. 53 § 1 oraz art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm. - dalej: p.p.s.a.) skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi, w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Natomiast stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuci skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia chyba, że został przywrócony termin do jej wniesienia. Zgodnie z art. 83 § 4 w zw. z art. 83 ust. 3 p.p.s.a. złożenie pisma przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

Jak wynika z akt sprawy, zaskarżona decyzja Wojewody Wielkopolskiego została doręczona stronie skarżącej w dniu 15 stycznia 2014 r. i zawierała prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie jej zaskarżenia. Ostatnim dniem do wniesienia skargi do sądu administracyjnego był zatem dla strony dzień 14 lutego 2014 r. Tymczasem skarżący w niniejszej sprawie złożył pismo (skargę) w zakładzie karnym w dniu 21 lutego 2014 r., a zatem już po upływie terminu do wniesienia skargi, o którym mowa w art. 53 § 1 p.p.s.a. Podkreślić przy tym należy, że również wskazana w skardze data jej sporządzenia przypadała już po upływie terminu do wniesienia skargi, a w związku z wniesieniem skargi strona nie złożyła wniosku o przywrócenie terminu do wykonania tej czynności procesowej.

Dodać ponadto trzeba, że w swej istocie doniosła prawnie data wniesienia skargi w niniejszej sprawie jest jeszcze późniejsza niż data złożenia pisma w [zakładzie karnym] [...]. Skierowanie i nadanie przesyłki bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w dniu 21 lutego 2014 r. było bowiem zarówno spóźnione, jak i skierowane nieprawidłowo – wbrew dyspozycji art. 54 § 1 p.p.s.a. – bezpośrednio do tutejszego Sądu zamiast do organu, który wydał skarżoną decyzję. Tym samym to dzień 27 lutego 2014 r., w którym Sąd z uwagi na nieprawidłowe wniesienie skargi, przekazał ją Wojewodzie Wielkopolskiemu, stanowi datę wniesienia skargi (por. postanowienie NSA z dnia 4 lutego 2009 r. sygn. akt I FSK 53/09, dostępne w Internecie: https://orzeczenia.nsa.gov.pl), co tym bardziej wskazuje na uchybienie terminu do jej wniesienia.

Ponieważ W. G. nie wniósł o przywrócenie uchybionego terminu do wniesienia skargi, jego skarga podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a.

W tym stanie rzeczy Sąd na podstawie powołanych przepisów orzekł, jak w sentencji.

/-/ Tomasz Świstak

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...