• II SA/Kr 118/13 - Postano...
  26.04.2024

II SA/Kr 118/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
2013-07-24

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Aldona Gąsecka-Duda /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

sygn. akt II SA/Kr 118/13 Kraków, dnia 24 lipca 2013r. POSTANOWIENIE Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka- Duda po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2013r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J.K. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 15 listopada 2012r., znak [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia postanawia: odrzucić wniosek skarżącego J.K. o wstrzymanie wykonania zaskarżonego postanowienia.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm. – oznaczana dalej jako p.p.s.a.), po przekazaniu sądowi skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, o których mowa w § 1, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania. Natomiast stosownie do art. 61 § 6 p.p.s.a. wstrzymanie wykonania aktu lub czynności upada w razie wydania przez sąd orzeczenia kończącego postępowanie w pierwszej instancji. Z treści powyższych przepisów wynika, że wniosek o wstrzymanie wykonania może być skutecznie wniesiony wyłącznie po złożeniu skargi na akt administracyjny i jednocześnie przed wydaniem przez sąd orzeczenia, kończącego postępowanie w pierwszej instancji. Nie jest dopuszczalne złożenie takiego wniosku przed wniesieniem skargi do sądu, a także w sytuacji, gdy skarga została już rozpoznana (uwzględniona albo oddalona) przez sąd.

Niniejsza sprawa została wszczęta wskutek skargi J.K. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] listopada 2012r., znak [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia. Rozprawa została wyznaczona na dzień 26 marca 2013r. Skarżący został zawiadomiony o jej terminie, przy czym poinformowano go, że niestawiennictwo stron nie wstrzymuje rozpoznania sprawy, a nadto, iż w razie oddalenia skargi uzasadnienie wyroku sporządza się wyłącznie na wniosek strony (k. [...] akt sądowych). Zawiadomienie zostało doręczone skarżącemu (k. [...] akt sądowych). J.K. nie stawił się na rozprawie (protokół, k. [...]). Po zamknięciu rozprawy w dniu 26 marca 2013r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok, którym skargę oddalił. Wyrok stał się prawomocny od dnia 26 kwietnia 2013r.

Pismem z dnia 18 lipca 2013r. skarżący złożył wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia.

Powyższy wniosek został złożony już po zakończeniu postępowania sądowego. W chwili obecnej nie toczy się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie postępowanie, dotyczące skargi J.K. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] listopada 2012r., znak [...] W tej sytuacji złożenie wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji jest zatem niedopuszczalne.

Stosownie do art. 63 p.p.s.a., jeżeli ustawy tak stanowią, postępowanie sądowe wszczyna się na wniosek. W literaturze dopuszcza się przyjęcie, ze złożenie wniosku może zainicjować czynności sądu w sytuacji, gdy w chwili składania wniosku nie toczy się postępowanie przed sądem lub sądem danej instancji, jest to tzw. wniosek sensu largo (zob. W. Chróścielewski, Wszczęcie postępowania sądowoadministracyjnego, PiP 2004, z. 3, cyt. za B. Dauter, B. Gruszczyński, A.Kabat, M. Niezgódka-Medek, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, wyd. IV, teza 2. do art. 63). Wówczas do takiego wniosku, zgodnie z art. 64 § 3 p.p.s.a., stosuje się odpowiednio przepisy o skardze, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Oznacza to, że zastosowanie w sposób odpowiedni znajdzie też art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a., zgodnie z którym skarga niedopuszczalna podlega odrzuceniu.

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji postanowienia, za podstawę przyjmując art. 58 § 1 pkt 6 w zw. z art. 64 § 3 p.p.s.a.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...