• Informacja o zakresie sto...
  05.05.2024

PP 443 31 9 04

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 27 lipca 2004

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 938 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy działalność Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu, w związku z wniesionym zapytaniem, czy prowadzona działalność w zakresie:

- PKWiU 75.12.12.0000 usługi administracji publicznej w zakresie ochrony zdrowia ludności,

- PKWiU 74.30.11.0000 usługi w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji,

- PKWiU 80.42.20.0000 usługi w zakresie pozostałych form kształcenia,

w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zobowiązuje do rejestracji i opodatkowania podatkiem od towarów i usług, informuje:

Państwowa Inspekcja Sanitarna, powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego podlega ministrowi właściwemu do spraw zdrowia. Państwową Inspekcją Sanitarną kieruje Główny Inspektor Sanitarny jako centralny organ administracji rządowej. Zadania Inspekcji wykonują m.in. wojewódzkie, powiatowe i graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne, kierowane przez państwowych inspektorów sanitarnych, i są państwowymi jednostkami budżetowymi.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W związku z tym, w przypadku czynności, o których mowa w rozdziale 1 "Zadania i zakres działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej" ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.), wykonywanych przez inspekcję sanitarną - nie jest ona podatnikiem podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy nie świadczy tych czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.

Tym samym organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy na gruncie podatku od towarów i usług występować mogą w podwójnym charakterze:

- podmiotów nie będących podatnikami podatku od towarów i usług, gdy realizują zadania o charakterze publicznoprawnym nałożone na nie przepisami prawa, oraz

- podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jeżeli usługi są świadczone na podstawie umów cywilnoprawnych to - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 6 (PKWiU ex 75) - usługi w zakresie administracji publicznej (...) oraz w poz. 7 (PKWiU ex 80) - usługi w zakresie edukacji, są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Natomiast do usług sklasyfikowanych pod PKWiU 74.30.11 nie mają zastosowania obniżone stawki podatku od towarów i usług, wobec tego zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy podlegają opodatkowaniu według stawki 22%.

Zgodnie z art. 96 ust. 5 w/w ustawy podmiot, o którym mowa w ust. 3 (prowadzący działalność i korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i 9), rozpocznie dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utraci zwolnienie od podatku lub zrezygnuje z tego zwolnienia, obowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia we wskazanych w tym przepisie terminach.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...