• Postanowienie o zakresie ...
  02.05.2024

NUS-MOP/443-10/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 26 kwietnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 938 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika dot. obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego oraz jego opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w przypadku wykreślenia małżonka z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że małżonkowie prowadzą wspólnie działalność gospodarczą pod tym samym numerem ewidencyjnym. Działalność ta została zgłoszona w tut. Urzędzie na imię obojga małżonków bez zawiązania umowy spółki cywilnej. Rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu działalności prowadzonej pod wspólnym numerem ewidencyjnym dokonuje mąż, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku. Małżonkowie zamierzają wykreślić dane żony z wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zaś pod dotychczasowym numerem ewidencyjnym będzie wpisany jedynie mąż, przy czym żona nie rozpocznie działalności gospodarczej pod nowym numerem ewidencyjnym.

W związku z powyższym małżonkowie wnoszą o udzielenie odpowiedzi, czy w przedstawionej sytuacji żona będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT z tytułu remanentu likwidacyjnego, w związku z zakończeniem prowadzonej do tej pory działalności wspólnie z mężem.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Strona stwierdza, iż z uwagi na fakt, że żona nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, jej wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku VAT z tytułu zaprzestania działalności gospodarczej prowadzonej wspólnie na imię obojga małżonków.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z powyższej regulacji wynika, że ustawa o podatku od towarów i usług wśród podatników podatku od towarów usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Za podatnika podatku od towarów i usług w odniesieniu do działalności prowadzonej wspólnie przez obu małżonków uważany jest więc tylko ten z małżonków, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego i którego numer NIP nadany został dla celów rozliczenia podatku VAT.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej nie mającej osobowości prawnej;

2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osoba fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Ponieważ w przedstawionej sytuacji zmiana sposobu rejestracji małżonków w ewidencji działalności gospodarczej nie spowoduje zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, przez zarejestrowanego dla potrzeb tego podatku małżonka, który nadal będzie kontynuował tę działalność, przepis art. 14 ust. 1 ustawy o VAT nie znajdzie tu zastosowania i nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu zakończenia działalności gospodarczej oraz dokonania spisu z natury na podstawie ust. 5 art. 14. Skoro zostaje wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej małżonek, który nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, nie wystąpi na gruncie przepisów ustawy o VAT obowiązek rozliczania podatku z tego tytułu, pod warunkiem kontynuowania tej działalności przez drugiego małżonka.

Powyższa sytuacja obliguje jednak małżonków do sporządzenia w firmie, na dzień wyrejestrowania współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej, spisu z natury (remanent ten nie jest traktowany jako remanent likwidacyjny, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wyłącznie w celu ustalenia faktycznych dochodów przypadających na każdego z małżonków, z uwzględnieniem różnic remanentowych.

W świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego i prawnego sprawy - pomimo obowiązku sporządzenia na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej spisu z natury, nie wystąpi obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Referencje: POIV-443/49/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...