• Postanowienie o zakresie ...
  27.04.2024

PPM/443-2/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 27 kwietnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 938 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy Gmina wykonująca czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, może odzyskać podatek VAT od realizowanej inwestycji "Modernizacja przestrzeni publicznej polegająca na przebudowie placu wraz z infrastrukturą towarzyszącą i adaptacji świetlicy wiejskiej"?

Na podstawie art. 14 §1 i § 4 oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 , poz.60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko strony, przedstawione we wniosku z dnia 24.04.2006r (złożonym w tutejszym urzędzie dnia 25.04.2006r), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej braku możliwości odzyskania kwoty podatku od towarów i usług od realizacji przez Gminę inwestycji, za prawidłowe.

Uzasadnienie

Przedmiot interpretacji.

Jak wynika ze złożonego wniosku Gmina zamierza realizować inwestycję pod nazwą "Modernizacja przestrzeni publicznej polegająca na przebudowie placu wraz z infrastrukturą towarzyszącą i adaptacji świetlicy wiejskiej". Gmina jest podatnikiem VAT, natomiast zrealizowana inwestycja nie będzie stanowiła źródła dochodu Gminy, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko wnioskodawcy.

Na podstawie § 8 ust.1 pkt.13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje czynności zwolnione od podatku od towarów i usług. W związku z powyższym ponoszone na inwestycję nakłady nie będą związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, przez co nie ma możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT z tytułu realizacji w/w inwestycji.

Gmina stojąc na stanowisku, że podatek naliczony VAT nie może zostać przez Gminę odliczony i będzie stanowił koszt kwalifikowany inwestycji, zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie braku możliwości odzyskania podatku VAT związanego z przedmiotową inwestycją.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Według cytowanego przepisu podatnikom VAT czynnym przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - płaconego z tyt. dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług określonych w art. 5 ustawy, o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do brzmienia § 8 ust.1 pkt.13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego, działa na podstawie przepisów regulujących działalność gminy. Na podstawie art. 2 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym ( tekst jednolity Dz. U z 2001r Nr 142, poz.1591, ze zm.) wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, zaspokajając zbiorowe potrzeby wspólnoty. Zadania własne gminy obejmują między innymi sprawy kultury jej mieszkańców.

Zatem planowana inwestycja znajdująca się na terenie Gminy i stanowiąca jej własność stanowi zadanie publiczne wykonywane w jej imieniu i na własną odpowiedzialność. Tym samym spełnione są przesłanki zawarte w § 8 ust.1 pkt.13 cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług.Należy zatem stwierdzić, że w przypadku podjęcia planowanej inwestycji - stosownie do art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) - Gminie nie przysługuje prawo do rozliczenia kwoty podatku naliczonego VAT zawartego w fakturach wystawionych przez wykonawców przedmiotowej inwestycji.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Powyższa interpretacja będzie miała zastosowanie pod warunkiem, że nie zmieni się stan faktyczny i prawny w przedmiotowej sprawie.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...