• Interpretacja indywidualn...
  06.05.2024

IPPP1-443-701/10-6/IGo

Interpretacja indywidualna
z dnia 13 października 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 148 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Organu dnia 05.07.2010r., uzupełnionego pismem z dnia 08.09.2010r (data wpływu 09.09.2010r.) oraz pismem z dnia 01.10.2010r. (data wpływu 05.10.2010r), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia nieruchomości do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 05.07.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia nieruchomości do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni oraz jej mąż są właścicielami, na zasadach małżeńskiej wspólności ustawowej, nieruchomości gruntowej (dalej „Nieruchomość”). Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyli Nieruchomość w dniu 27.02.2007 roku. Wnioskodawczyni jest podatnikiem VAT, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jej przedmiotem jest działalność deweloperska. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawczyni realizuje na Nieruchomości inwestycję polegającą na wybudowaniu pięciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, z garażami podziemnymi i zagospodarowaniem terenu, której przeznaczeniem jest sprzedaż lokali mieszkalnych znajdujących się w tych budynkach - jednakże budowa żadnego z tych budynków nie została zakończona.

Małżonek Wnioskodawczyni również prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług, jednakże Nieruchomość nie jest w żaden sposób związana z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Nieruchomość nie jest ujęta przez Wnioskodawczynię w księgach rachunkowych, ani w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Obecnie mąż Wnioskodawczyni wraz z przyszłym wspólnikiem (swoją małżonką), zamierza założyć spółkę komandytową (dalej „Spółka”). Tytułem wkładu niepieniężnego Wnioskodawczyni oraz jej mąż zamierzają wnieść do Spółki przedsiębiorstwo Wnioskodawczyni, stanowiące funkcjonalnie powiązany zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujących w szczególności: Nieruchomość, znajdujące się na niej naniesienia - rozpoczętą inwestycję deweloperską, prawa i obowiązki wynikające z umów z wykonawcami robót budowlanych, prawa i obowiązki wynikające z umów deweloperskich zawartych z przyszłymi nabywcami mieszkań, prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingowej samochodu osobowego, prawa i obowiązki wynikające z umowy kredytowej.

Przedmiotem działalności Spółki ma być w szczególności działalność deweloperska - po zakończeniu inwestycji budowlanej prowadzonej na Nieruchomości - budowy budynków - Spółka planuje sprzedaż lokali znajdujących się w tych budynkach wraz ze stosownym udziałem we współwłasności Nieruchomości.

Z uwagi na powyższe przeznaczenie Nieruchomości, nie zostanie ona wprowadzona przez Spółkę do ewidencji środków trwałych.

W piśmie uzupełniającym z dnia 08.09.2010r., Wnioskodawczyni wyjaśnia, iż przedmiotem wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki ma być przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzi opisana we wniosku nieruchomość.

Natomiast w piśmie uzupełniającym z dnia 01.10.2010r. Zainteresowana podaje, iż przedmiotem wkładu do nowoutworzonej spółki osobowej ma być przedsiębiorstwo Wnioskodawczyni, stanowiące funkcjonalnie powiązany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej obejmujących w szczególności:

opisaną we wniosku nieruchomość, będącą współwłasnością Wnioskodawczyni i jej małżonka (na zasadach małżeńskiej wspólności majątkowej),

znajdujące się na tej nieruchomości naniesienia - rozpoczętą inwestycję deweloperską, polegającą na wybudowaniu pięciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, z garażami podziemnymi i zagospodarowaniem terenu, której przeznaczeniem jest sprzedaż lokali mieszkalnych znajdujących się w tych budynkach,

prawa i obowiązki wynikające z umów z wykonawcami robót budowlanych,

prawa i obowiązki wynikające z umów deweloperskich zawartych z przyszłymi nabywcami mieszkań,

prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingowej samochodu osobowego,

prawa i obowiązki wynikające z umowy kredytowej.

Reasumując, przedmiotem wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki ma być przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie Nieruchomości do Spółki będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawczyni obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług...

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana wyjaśnia, że przedmiotem wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki ma być przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzi opisana nieruchomość, w związku z czym pytanie dotyczy skutków podatkowych wniesienia do spółki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wniesienie Nieruchomości do Spółki nie będzie skutkować powstaniem po jej stronie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wniesienie Nieruchomości jako aportu do Spółki nie będzie skutkować powstaniem po jej stronie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, ze względu na treść art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym: „Przepisów ustawy nie stosuje się do:

transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...)”.

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa” w związku z czym zasadne jest sięgnięcie do definicji zawartej w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 55 (1) k.c. „Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

koncesje, licencje i zezwolenia;

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

tajemnice przedsiębiorstwa;

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.”

Zdaniem Wnioskodawczyni, powyższa definicja zawarta w przepisach k.c. znajduje zastosowanie również na gruncie ustawy o VAT - o czym może świadczyć zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT definicja „zorganizowanej części przedsiębiorstwa” (organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”), która bezpośrednio nawiązuje do definicji „przedsiębiorstwa” zawartej w k.c.

„Przedsiębiorstwem”, również w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, jest więc „zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej”, a w szczególności własność nieruchomości.

Z uwagi na to, że na przedmiotowej Nieruchomości jest prowadzona przez Wnioskodawczynię inwestycja deweloperska (budowa pięciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, z garażami podziemnymi i zagospodarowaniem terenu), w celu dokonywania po jej zakończeniu sprzedaży lokali znajdujących się w budynkach wzniesionych na Nieruchomości wraz ze sprzedażą udziałów we współwłasności Nieruchomością (które to udziały są prawami związanymi z własnością ww. lokali), należy uznać, że Nieruchomość wchodzi w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni.

Jest to bowiem „materialny składnik” przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Z uwagi więc na to, że przedmiotem działalności Wnioskodawczyni jest działalność deweloperska, prowadzona na przedmiotowej Nieruchomości, polegająca z założenia na sprzedaży lokali lub budynków wzniesionych na Nieruchomości wraz ze sprzedażą udziałów w jej współwłasności, Nieruchomość stanowi podstawowy składnik przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni, bez którego prowadzenie przez nią działalności gospodarczej (której przedmiotem jest budowa budynków i sprzedaż znajdujących się w nich lokali) nie byłoby w ogóle możliwe.

Jednocześnie, ze względu na to, że oprócz Nieruchomości jako wkład niepieniężny do Spółki zostaną wniesione wszystkie pozostałe materialne i niematerialne składniki przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, zasadny jest wniosek, że przedmiotem wkładu do Spółki jest przedsiębiorstwo Wnioskodawczyni.

Mając zatem na względzie, że:

transakcja, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo - w tym również transakcja polegająca na wniesieniu wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

przedmiotem wkładu do Spółki jest przedsiębiorstwo oraz

Nieruchomość wchodzi w skład przedsiębiorstwa

- w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa do Spółki po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ilekroć w ustawie jest mowa o sprzedaży, należy przez to rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów – art. 2 pkt 22 ustawy.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamiana, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aport. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie aportu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

koncesje, licencje i zezwolenia;

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

tajemnice przedsiębiorstwa;

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni realizuje inwestycję polegającą na wybudowaniu pięciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, z garażami podziemnymi i zagospodarowaniem terenu, której przeznaczeniem jest sprzedaż lokali mieszkalnych znajdujących się w tych budynkach - jednakże budowa żadnego z tych budynków nie została zakończona. Obecnie Wnioskodawczyni zamierza założyć spółkę komandytową. Tytułem wkładu niepieniężnego Wnioskodawczyni oraz jej mąż zamierzają wnieść do Spółki przedsiębiorstwo Wnioskodawczyni, stanowiące funkcjonalnie powiązany zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujących w szczególności: Nieruchomość, znajdujące się na niej naniesienia - rozpoczętą inwestycję deweloperską, prawa i obowiązki wynikające z umów z wykonawcami robót budowlanych, prawa i obowiązki wynikające z umów deweloperskich zawartych z przyszłymi nabywcami mieszkań, prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingowej samochodu osobowego, prawa i obowiązki wynikające z umowy kredytowej. Przedmiotem działalności Spółki ma być w szczególności działalność deweloperska - po zakończeniu inwestycji budowlanej prowadzonej na Nieruchomości - budowy budynków - Spółka planuje sprzedaż lokali znajdujących się w tych budynkach wraz ze stosownym udziałem we współwłasności Nieruchomości.

Reasumując, wniesienie aportem całości przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni (w rozumieniu art. 55#185; Kodeksu cywilnego) do spółki prawa handlowego pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług (nie podlega opodatkowaniu) na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...