• Postanowienie o zakresie ...
  26.04.2024

US IV/I/443-50/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 25 sierpnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy sprzedaż działki objętej w 2001r. warunkową umową sprzedaży jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.08.2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 14.08.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.08.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie - czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przeniesienie w 2006r. prawa własności gruntów przeznaczonych pod zabudowę usługowo-mieszkaniową, w sytuacji zawarcia warunkowej umowy sprzedaży tych gruntów i wydania towaru w 2001r. - uznaje stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2001r. zawarła Pani wraz z mężem warunkową umowę sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę usługowo-mieszkaniową. Przeniesienie prawa własności na kupującego uzależnione było od nie skorzystania przez Gminę z prawa pierwokupu. W momencie podpisywania warunkowej umowy sprzedaży, nastąpiło wydanie kupującemu nieruchomości w posiadanie samoistne a Pani wraz z małżonkiem, otrzymała za nią całą należność. W tym roku nastąpi przeniesienie prawa własności przedmiotowej nieruchomości na kupującego, bowiem Gmina dopiero w tym roku zrezygnowała z prawa pierwokupu tej działki. Podała Pani, że w styczniu tego roku sprzedała Pani z mężem jedną działkę i czynność ta została opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Podała Pani także, że wraz z mężem posiada jeszcze 6 działek, które stanowią majątek, który będzie przedmiotem podziału majątkowego pomiędzy rozwiedzionych małżonków. Po podziale majątku zamierza Pani 2 działki przekazać dzieciom a jedną pozostawić sobie. Nie wyklucza Pani możliwości sprzedaży tej działki w przypadku wystąpienia wypadku losowego.

Jak ustalono jest Pani zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, bowiem dokonuje Pani sprzedaży gruntów.

Pani zdaniem, sprzedaż działki objętej w 2001r. warunkową umową sprzedaży, nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług:

Tut Organ uznaje Pani stanowisko w tej sprawie za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów

i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów" i odpłatne świadczenie usług. Na podstawie art. 2 ust. 6 ww. ustawy grunty są towarem w rozumieniu tej ustawy. Przez dostawę towaru, o której mowa wyżej,zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zawarcie umowy warunkowego przeniesienia prawa własności nieruchomości i wydanie nieruchomości w posiadanie samoistne kupującym, nastąpiło pod rządami ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), tj. w okresie, gdy dostawa gruntów nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednakże, zawarcie warunkowej umowy sprzedaży działki budowlanej nie doprowadziło do przeniesienia prawa do rozporządzania nieruchomością na kupującego, a jedynie gwarantowało kupującemu zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości, pod warunkiem nieskorzystania przez Gminę z prawa pierwokupu.

Zgodnie z treścią art. 597 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona.

W przedstawionym stanie faktycznym, Gmina zrezygnowała z tego prawa składając oświadczenie w dniu 11.05.2006r. Przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel przedmiotową nieruchomością nastąpi w bieżącym roku.

Zatem, czynność ta, dokonywana przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...