• Postanowienie o zakresie ...
  04.05.2024

1411/PP/443-9/JC/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 17 listopada 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Zwracam się z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej ewentualnego opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki rolnej.Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaż materiałów budowlanych, układanie kostki brukowej.Przedmiotowa działalność opodatkowana jest podatkiem VAT, jednocześnie posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni około 14 ha. Gospodarstwo to nabyłam w drodze darowizny od rodziców w 1989-1990. Noszę się z zamiarem sprzedaży części przedmiotowego gospodarstwa o pow. około 3,5 ha. W związku z tym, iż gospodarstwo stanowi mój majątek osobisty nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą uważam, iż czynność zbycia ziemii nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.Proszę o potwierdzenie poprawności mojego stanowiska. Nadmieniam, iż w stosunku do mnie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.Zapytanie dotyczy sprzedaży niezabudowanej działki, która jest przeznaczona pod zabudowę.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005) w związku z otrzymanym wnioskiem z dnia 15.11.2006 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim

postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 15.11.2006 Pani XX zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem VAT czynności sprzedaży działki rolnej.

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych oraz układania kostki brukowej. Przedmiotowa działalność opodatkowana jest podatkiem VAT.

Jednocześnie podatniczka posiada gospodarstwo rolne o pow. ok. 14 ha, które nabyła w drodze darowizny od rodziców ponad piętnaście lat temu.

Podatniczka nosi się z zamiarem sprzedaży części przedmiotowego gospodarstwa, tj. niezabudowanej działki o pow. około 3,5 ha, która jest przeznaczona pod zabudowę.

W związku z tym, iż gospodarstwo stanowi majątek osobisty, nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatniczka uważa, iż czynność zbycia ziemi nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim po przeanalizowaniu stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Za towary w świetle art. 2 pkt 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Jak wynika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z ww. przepisów wynika więc, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "zamiar" jak również nie precyzuje pojęcia "sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (czyli więcej niż jednokrotnie).

Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt. 9 cyt. ustawy zwalnia się od podatku jedynie dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają grunty, które potencjalnie będą traktowane jako tereny budowlane, gdyż o charakterze danych gruntów przesądza plan zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podatek wynosi 22% podstawy opodatkowania. Ponadto, jak wynika z treści przepisu art. 113 ust. 13 pkt. 1 lit. d) ustawy o VAT podatnicy dokonujący dostawy gruntów nie mogą korzystać ze zwolnienia od tegoż podatku niezależnie od wielkości obrotów.

Reasumując, gdy osoby fizyczne sukcesywnie dokonują sprzedaży ze swego prywatnego majątku gruntu budowlanego to działanie takie należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, przy czym bez znaczenia pozostaje czas oraz forma nabycia nieruchomości gruntowej.

Decydującym kryterium o uznanie podmiotu za podatnika podatku od towarów i usług jest wielokrotny, czyli handlowy charakter dokonywanej sprzedaży.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Podatniczkę stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowym przypadku sprzedaż przez wnioskodawcę nieruchomości gruntowej z majątku prywatnego, nabytej w drodze darowizny, nie będzie stanowiła działalności w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem nie wystąpi przesłanka nabycia towaru z jego celowym przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży a także przy jednorazowej sprzedaży nie wystąpi czynnik częstotliwości.

W świetle powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim orzekł jak w sentencji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...