• Postanowienie o zakresie ...
  20.05.2024

1424-2180/434/136/2005

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 3 listopada 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 36 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy można zachować ulgę mieszkaniową od spadków i darowizn art.16 ust 7 , zbywając mieszkanie przed upływem 5 lat od otrzymania go w formie darowizny i nabywając inny lokal nieszkalny w okresie krótszym niż 6 miesięcy od daty zbycia darowanego lokalu?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a par.1 i par.4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(tekst jednolity Dz.U. z 2005 r.Nr 8 poz.60 z póżn.zm.) po rozpatrzeniu złożonego przez panią ....... wniosku z dnia 09.09.2005r.w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów wynikających z art.16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz.U.z 2004 r.Nr 142 poz.1514 z póżn.zm.) Naczelnik .......stwierdza , że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 14 września 2005 roku pani .......wystąpiła do Naczelnika ........ z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów wynikających z art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn w indywidualnej sprawie , w której nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.Art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi :

"W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

1) w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,

2) w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,

3) w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy,

- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;

2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;

3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;

4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;

5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego."

Jednocześnie w ust.7 art.16 ustawodawca postanawia iż :’’

Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia."

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku :

W dniu 23.10.2003 r. Wnioskodawczyni otrzymała od babki lokal mieszkalny położony w R...... Notariusz nie pobrał podatku od tej darowizny z uwagi na fakt złożenia przez obdarowaną oświadczenia o spełnianiu warunków koniecznych do skorzystania z ulgi mieszkaniowej na podstawie art.16 w/cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn.Po niespełna dwóch latach tj.w dniu 18.05.2005 r. obdarowana sprzedała nabyte mieszkanie , a uzyskane ze sprzedaży środki finansowe przeznaczyła na częściowe pokrycie kosztów zakupu lokalu mieszkalnego w W..... ( w załączeniu do pisma akt notarialny zakupu z dnia 28.06.2005 r.).Podatniczka podjęła takie działania w związku z przyjęciem korzystnej dla Niej oferty zatrudnienia w G..... , a tym samym koniecznością zmiany miejsca zamieszkania.

Stanowisko podatnika zawarte we wniosku :

W opinii podatniczki utrata prawa do ulgi nie nastąpiła , ponieważ zgodnie z art.16 ust.7 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie otrzymanego lokalu , jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych , a nabycie innego lokalu nastąpiło nie póżniej niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.

Stanowisko organu podatkowego :

Zdaniem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stanowisko podatnika jest prawidłowe.Fakt podjęcia przez obdarowaną pracy w innym regionie kraju i związana z tym konieczność zmiany miejsca zamieszkania oraz wywiązanie się z nałożonego przez ustawę obowiązku zakupu innego mieszkania nie później niż w ciągu 6 miesięcy od zbycia lokalu otrzymanego w darowiźnie wypełniają dyspozycję art.16 ust.7 ustawy a co za tym idzie Podatniczce przysługuje prawo do zachowania nabytej ulgi mieszkaniowej.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...