• Postanowienie o zakresie ...
  04.05.2024

US40-DF2/415-58/VII/2005

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 15 grudnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 126 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

1) Czy protokół zdawczo - odbiorczy mieszkania zakupionego od developera jest wystarczającym dokumentem do skorzystania z ulgi na remont i modernizację (adaptację) nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego? 2) Czy faktury dotyczące zakupu materiałów na remont i modernizację nowego lokalu powinny być wystawiane na adres mojego zamieszkania, czy tez na adres remontowanego mieszkania, w którym nie jestem zameldowana?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 27a ust. 1 pkt 1 i pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) oraz § 35 ust. 1 , pkt 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 roku, w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia .... 2005 r., - o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

p o s t a n o w i ł

podzielić Pani stanowisko w sprawie, że ma Pani prawo do odliczenia od podatku dochodowego ulgi w związku z wydatkami poniesionymi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego przekazanego przez developera protokołem zdawczo - odbiorczym oraz adresu jaki powinien znajdować się na fakturach VAT dotyczących zakupu materiałów na remont i modernizację w/w lokalu mieszkalnego.

Uzasadnienie

W dniu ...... 2005 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek, o którym mowa wyżej zawierał następujące pytania:

1)czy protokół zdawczo - odbiorczy mieszkania zakupionego od developera jest wystarczającym dokumentem do skorzystania z ulgi na remont i modernizację (adaptację) nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego?

2)czy faktury dotyczące zakupu materiałów na remont i modernizację nowego lokalu powinny być wystawiane na adres mojego zamieszkania, czy tez na adres remontowanego mieszkania, w którym nie jestem zameldowana?

Stan faktyczny: Z przedstawionego w Pani piśmie stanu faktycznego wynika, że w dniu ....... 2005 roku otrzymała Pani protokół zdawczo - odbiorczy upoważniający do wejścia do lokalu i rozpoczęcia prac adaptacyjnych.

W nowo wybudowanym lokalu, który zamierza Pani remontować nie jest Pani zameldowana. Zameldowana jest Pani pod innym adresem, podawanym jako miejsce zamieszkania.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony protokół zdawczo - odbiorczy jest dokumentem upoważniającym do skorzystania z ulgi na remont i modernizację (adaptację) nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

Natomiast faktury na zakup materiałów na adaptację powyższego lokalu powinny być wystawiane na adres obecnego miejsca Pani zamieszkania tj. ................................

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy:zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, oraz w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) - podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Za tytuł prawny do lokalu uważa się m. in.:

akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,

umowę użyczenia,

umowę najmu lub dzierżawy,

przydział lokalu (decyzja)

inny stosunek zobowiązany, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego

Zgodnie z § 35 ust. 1 pkt 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 roku, w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym - faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

2) numery identyfikacji podatkowej albo numery tymczasowe sprzedawcy i nabywcy.

W związku z powyższym na wystawionych fakturach dotyczących ulgi remontowej winien znajdować się nie adres remontowanego lokalu lecz adres obecnego miejsca Pani zamieszkania.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...