• Postanowienie o zakresie ...
  20.05.2024

PD-2/415/78/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 18 maja 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 209 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy przysługuje prawo do skorzystania z ulgi remontowej z tytułu wydatków ponoszonych:

- w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2005r. na remont lokalu mieszkalnego sprzedanego w 2004 r.w sytuacji, gdy sprzedający zobowiązał się do remontu lokalu przed jego opuszczeniem w zamian za możliwość zamieszkania?

- w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2005r. na wykończenie budynku mieszkalnego w sytuacji, gdy budynek nie został oddany do użytkowania?

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnik w grudniu 2004r. sprzedał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W mieszkaniu zamieszkiwał jednak do końca lipca 2005r. ponosząc jednocześnie koszty związane z eksploatacją mieszkania. Zapis zawarty w akcie notarialnym stanowi, iż Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem zobowiązują się do wydania przedmiotowego lokalu w posiadanie kupujących najpóźniej w terminie do dnia 31.07.2005r., na co kupujący wyrazili zgodę. W umowie sprzedaży zapisano, że koszty związane z eksploatacją przedmiotowego lokalu obciążać będą kupujących od dnia jego wydania. Podatnik umówił się z kupującym, że w zamian za możliwość zamieszkiwania w sprzedanym mieszkaniu do 31 lipca 2005r. dokona remontu tegoż mieszkania. Od 01 sierpnia 2005r. Podatnik zamieszkał w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, który nie został jeszcze oddany do użytkowania. Kierownik budowy celem umożliwienia zameldowania w budynku. oświadczył na piśmie, że budynek nadaje się do zamieszkania.

W kwestii remontu lokalu mieszkalnego Podatnik jest zdania, że pomimo, iż mieszkanie nie było już jego własnością to przysługuje mu prawo do odliczeń z tego tytułu bowiem ponosił wydatki związane z wpłatą na fundusz remontowy do spółdzielni mieszkaniowej oraz remontem lokalu. Natomiast w kwestii odliczeń z tytułu wydatków ponoszonych na remont budynku mieszkalnego Podatnik uważa, że skoro otrzymał oświadczenie kierownika budowy, iż przedmiotowy budynek nadaje się do zamieszkania oraz został w nim zameldowany i od 01.08.2005r. zamieszkuje w nim to ma prawo do skorzystania z ulgi na remont i modernizację.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Przedstawione przez Podatnika stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 wyżej wymienionej ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Zgodnie natomiast z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Tytułem prawnym do zajmowanego budynku mieszkalnego jest m. in.:

. akt własności,

. decyzja administracyjna

. umowa użyczenia,

. umowa najmu (podnajmu) lub dzierżawy (poddzierżawy),

. inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu lub budynku mieszkalnego

Tytuł prawny do zajmowanego lokalu bądź budynku mieszkalnego może również wynikać z przepisów prawnych lub działań władczych organów publicznych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik sprzedając własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w grudniu 2004r., pozbył się jednocześnie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego, którego posiadanie jest podstawowym warunkiem dokonywania odliczeń w ramach ulgi na remont i modernizację. Bez znaczenia pozostaje zapis zawarty w akcie notarialnym umożliwiający Podatnikowi zamieszkiwanie w sprzedanym lokalu do dnia 31 lipca 2005r. W omawianej sytuacji trudno również mówić o tym, że Podatnik przeprowadzając remont w sprzedanym lokalu mieszkalnym poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe tym bardziej, że dokonał tego na życzenie kupujących.

Natomiast w kwestii prawa do odliczeń wydatków poniesionych na remont i modernizację nowo wybudowanego budynku mieszkalnego tutejszy Organ podatkowy zauważa, iż za datę uzyskania tytułu prawnego należy uznać moment, w którym podatnik (będący właścicielem) zawiadomił zgodnie z treścią art. 54 ustawy z dnia 07.07.1994r. - Prawo budowlane (j. t. Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) właściwy organ o zakończeniu budowy, a ten w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. W sensie techniczno-budowlanym budowa jest zakończona w momencie, gdy obiekt budowlany odpowiada warunkom, jakie przewiduje Prawo budowlane wobec budowy legalnej przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy. Złożenie takiego zawiadomienia potwierdza bowiem fakt zakończenia budowy budynku mieszkalnego, jak również legalizuje jego użytkowanie.

Jak wynika z opisanego we wniosku stanu faktycznego wymaganego zawiadomienia nie złożono.

Reasumując w świetle powyższych uregulowań prawnych, przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie przysługuje Podatnikowi prawo do dokonania odliczeń w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego oraz budynku mieszkalnego.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...