• Postanowienie o zakresie ...
  07.05.2024

1437/ZI/423/198a/DJW/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 6 lipca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 280 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy przedstawiony powyżej sposób stosowania przepisów prawa podatkowego jest prawidłowy i ma zastosowanie do zaokrągleń dokonywanych w złożonej przez Pana deklaracji PIT 4 za styczeń 2006 roku.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 26 kwietnia 2006 roku, uzupełnionym dnia 18 maja 2006 roku, za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Zatrudnia Pan jednego pracownika na podstawie umowy o pracę. Opłaca Pan podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Stoi Pan na stanowisku, iż przepis art. 63 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, iż podstawy opodatkowania, kwoty podatków, z zastrzeżeniem § 2, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, z końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w rozdziale 6 określają sposób ustalania wysokości podstawy opodatkowania tym podatkiem oraz sposób ustalania wysokości podatku.

Podstawą opodatkowania jest dochód ustalony zgodnie z brzmieniem art. 26 ust.1 po odliczeniu wskazanych w tym przepisie kwot. Podstawa ta, zgodnie z cytowanym wyżej przepisem Ordynacji podatkowej jest zaokrąglana. Dopiero od obliczonej podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 pdof odlicza się, z zastrzeżeniem faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki.

Podatek dochodowy jest ustalany od podstawy jego obliczenia wg skali zamieszczonej w art. 27 i następnie zaokrąglany w sposób wskazany w Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 30c podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez niektórych podatników, z zastrzeżeniami przewidzianymi w ustawie wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku, o którym mowa wyżej jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1 i 2 lub art. 24 b ust. 1 i 2, lub art. 25. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit. a/. Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Przepisy materialnego prawa podatkowego nakazują postępowanie chronologiczne. Najpierw należy ustalić podstawę opodatkowania, a dopiero potem dokonywać odliczeń, jeśli są możliwe. Podstawa opodatkowania po dokonaniu odliczeń jest podstawą obliczenia podatku, a dla tej kategorii nie ustalono zasad zaokrąglania. Podobnie jest w przypadku podatku. Ustawa nakazuje najpierw ustalić podatek, a dopiero potem dokonać odliczeń, jeśli są możliwe. Podatek po dokonaniu odliczeń jest kwota do zapłaty, a dla kwoty do zapłaty nie ustalono zasad zaokrąglania.

Zatem w myśl przytoczonych powyżej przepisów zaokrągleniu podlega podstawa opodatkowania ustalona zgodnie z przepisami ustawy oraz podatek ustalony zgodnie z przepisami ustawy. Dopiero po prawidłowym ustaleniu, odpowiednio podstawy opodatkowania i podatku po zaokrągleniu, można dokonywać dopuszczalnych prawem odliczeń. Wniosek taki wynika z brzmienia art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej, który nakazuje zaokrąglać podstawę opodatkowania, a nie podstawę opodatkowania po dokonaniu z niej potrąceń /podstawę obliczenia podatku/ oraz nakazuje zaokrąglać podatek a nie podatek po potrąceniu z niego dopuszczalnych wydatków /kwotę do zapłaty/.

Zadaje Pan pytanie, czy przedstawiony powyżej sposób stosowania przepisów prawa podatkowego jest prawidłowy i ma zastosowanie do zaokrągleń dokonywanych w złożonej przez Pana deklaracji PIT 4 za styczeń 2006 roku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 63 z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom lub inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków nie stosuje się do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.

Ww. zasady zaokrąglania mają zastosowanie do wszystkich opłat i należności, do których stosuje się przepisy działu III ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią szczególnych zasad zaokrągleń.

Jednocześnie na podstawie § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 165, poz. 1373), utraciło moc z dniem 1 września 2005 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 240, poz. 2063), w którym były uregulowane zasady dokonywania zaokrągleń.

Wzory deklaracji obowiązujące w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych określone zostały w wydanym na podstawie art. 45b pkt. 1 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. /Dz. U. z 2005 r. Nr 257 poz. 2155/ .

W związku z powyższym na podstawie powołanych wyżej przepisów, wypełnianie przez pracodawcę deklaracji PIT-4 jest związane z realizacją obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Do obowiązków płatnika należy zgodnie z art. 8 wyżej powołanej Ordynacji podatkowej m. in. obliczanie wysokości podatku, który należy pobrać od podatnika. Podatnikami w tym przypadku są pracownicy.

Ponieważ zaliczki obliczane i pobierane od dochodów poszczególnych podatników podlegają zaokrągleniu do pełnych złotych, w konsekwencji zaliczki wykazane w deklaracji PIT-4 za miesiąc styczeń 2006 roku będące sumą pobranych zaliczek, wyrażone będą także w pełnych złotych.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...