• Interpretacja indywidualn...
  10.05.2024

IPPB1/415-824/10-2/EC

Interpretacja indywidualna
z dnia 23 listopada 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 289 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10.09.2010 r. (data wpływu 17.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej synowi w formie darowizny oraz w zakresie obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z likwidacji działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 17.09.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej synowi w formie darowizny oraz w zakresie obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z likwidacji działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Wnioskodawca zamierza dokonać na rzecz swojego syna darowizny ogółu posiadanych praw i obowiązków wspólnika, zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Po dokonaniu przedmiotowej darowizny, spółka jawna będzie kontynuowała działalność. W miejsce dotychczasowego wspólnika jakim jest Wnioskodawca, wstąpi syn Wnioskodawcy.

W wyniku przedmiotowej darowizny majątek spółki jawnej nie ulegnie uszczupleniu, a Wnioskodawca nie otrzyma jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego (dochodu) z tego tytułu.

Niezależnie od udziału w spółce jawnej, Wnioskodawca na dzień dokonania darowizny będzie prowadzić jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą w odrębnej branży i będzie kontynuował prowadzenie tej działalności gospodarczej po dokonaniu przedmiotowej darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z przeniesieniem ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej przez Wnioskodawcę na swojego syna w drodze urnowy darowizny powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej przez Wnioskodawcę na rzecz swojego syna wskutek umowy darowizny, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W rezultacie przedmiotowej darowizny, Wnioskodawca nie otrzyma jakiegokolwiek przychodu. Wnioskodawca nie otrzyma bowiem żadnych wartości pieniężnych, ani jakiegokolwiek innego przysporzenia majątkowego. Darowizna ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie będzie skutkować więc dla Wnioskodawcy obowiązkiem podatkowym w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W takim przypadku nie znajdzie więc zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , zgodnie z którym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, jest przychodem z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych, gdyż przedmiotowe zbycie ma charakter nieodpłatny (darowizny).

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku rozpatrywania konsekwencji podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych przedmiotowej darowizny, należy rozważyć również konsekwencje podatkowe wynikające z art. 24 ust. 3 UPDOF.

W myśl art. 24 ust. 3 UPDOF, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustała się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi — takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił — w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy kluczową sprawą dla stwierdzenia czy dla Wnioskodawcy w wyniku przedmiotowej darowizny powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym, jest rozstrzygnięcie czy w wyniku przedmiotowej darowizny następuje likwidacja działalności gospodarczej.

Wnioskodawca po dokonaniu przedmiotowej darowizny będzie kontynuował prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, w formie jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej.

Mając na względzie wymienione wyżej przepisy UPDOF, należy stwierdzić, że w przypadku kontynuowania prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od formy jej prowadzenia oraz zakresu działalności, nie wystąpi po stronie Wnioskodawcy obowiązek ustalenia dochodu na podstawie art. 24 ust. 3 UPDOF, gdyż nie wygaśnie źródło przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zdaniem Wnioskodawcy, należy zwrócić uwagę na fakt , ze po dokonaniu przedmiotowej darowizny i w efekcie zaprzestaniu bycia wspólnikiem spółki jawnej, Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą w innej branży.

Zdaniem Wnioskodawcy, ten fakt przesądza, że w opisanym zdarzeniu przyszłym nie ustala się dochodu na podstawie art. 24 ust. 3 UPDOF. Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 3 pkt 2 UPDOF, nie ustala się dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej, jeżeli nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 10 § 1 ustawy z dnia z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Natomiast w myśl art. 10 § 2 ww. ustawy, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Stosownie do zapisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych, o czym stanowi art. 1 tej ustawy. Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

We wniosku o interpretację indywidualną Wnioskodawca podaje, że zamierza przekazać synowi w darowiźnie ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej. Niezależnie od udziału w spółce jawnej, Wnioskodawca na dzień dokonania darowizny będzie prowadzić jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą w odrębnej branży i będzie kontynuował prowadzenie tej działalności gospodarczej po dokonaniu przedmiotowej darowizny.

W przypadku darowizny, tj. jak wskazano świadczenia nieodpłatnego, po stronie darczyńcy nie powstaje dochód. Darczyńca nie otrzymuje bowiem żadnych wartości pieniężnych, ani przysporzenia majątkowego. Darowizna ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie skutkuje więc dla darczyńcy obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jednakże z darowizną ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej mogą się wiązać przewidziane ustawą obowiązki podatnika związane z likwidacją jego działalności gospodarczej.

W myśl art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

W przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym darowizna ogółu praw i obowiązków nie spowodowała likwidacji całego źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Nadal bowiem Wnioskodawca będzie prowadził jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą w odrębnej branży. A zatem przedstawione zdarzenie przyszłe wyczerpuje znamiona art. 24 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym nie ustala się dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej, jeżeli nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży.

Reasumując, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż darowizna ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie prowadzi do powstania u darczyńcy przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, iż Wnioskodawca nie zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, nie wystąpi również obowiązek określenia dochodu z remanentu likwidacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...