• Decyzja o zakresie stosow...
  06.05.2024

ZP1/I-4117/I-5,6,8/05

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 23 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 488 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy wykonując działalność gospodarczą w zakresie kierowania pojazdami należącymi do innego podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów swojej działalności diety w wysokości przysługującej pracownikom odbywającym podróż służbową?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 2 i § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 23 maja 2005r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 9 maja 2005r. Nr PO/415/18/05 w zakresie interpretacji prawa podatkowego, orzekam:

- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia.

Uzasadnienie

W dniu 22 kwietnia 2005r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji dot. stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie uznania za koszty uzyskania przychodów diet wypłacanych za okres podróży służbowej, nadmieniając jednocześnie, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia pojazdów ciężarowych należących do innego podmiotu gospodarczego świadczącego usługi transportowe.

W Pana ocenie diety ustalone za okres przebywania w podróży służbowej w związku ze świadczeniem usług prowadzenia pojazdów ciężarowych poza siedzibą firmy stanowią koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

Organ podatkowy pierwszej instancji w postanowieniu z dnia 9 maja 2005r. Nr POI 415/18/05 stwierdził, iż brak jest podstaw prawnych do zastosowania przepisu art. 23 ust 1 pkt 52 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), a tym samym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet podmiotu świadczącego usługi w zakresie kierowania obcym pojazdem.

Nie godząc się z rozstrzygnięciem wyżej wym. postanowienia organu pierwszej instancji złożył Pan w dniu 23 maja 2005r. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej.

W wyniku dokonanej analizy przedłożonych dokumentów oraz przepisów prawa podatkowego, stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego wyrażone we wspomnianym wyżej postanowieniu uznaję za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 22 ust 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów są wszelkie poniesione w celu uzyskania przychodu koszty z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy, pod warunkiem jednak, że pomiędzy poniesionym kosztem a uzyskanym przychodem istnieje związek przyczynowo skutkowy. Przepis art. 23 ust 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą, w części przekraczającej wysokość diet przysługujących w podróży służbowej, określonych w odrębnych przepisach. Cytowany przepis pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety przysługujące za okres podróży służbowej. Oznacza to, że podatnik świadczący usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, polegające na kierowaniu obcym pojazdem na rzecz innego podmiotu gospodarczego, podobnie jak każdy inny podmiot (podatnik) prowadzący działalność gospodarczą, wartość przysługujących mu diet może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem jednak, że są one związane z podróżą służbową. Jak wynika z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług kierowcy. Podróż odbywana w ramach usługi kierowania obcym należącym do innego podmiotu gospodarczego pojazdem odbywana na terenie kraju lub poza jego granicami, w celach zarobkowych i na własny rachunek nie może być traktowana jako podróż służbowa, gdyż czynności związane z realizacją świadczenia usług transportowych i wiążące się z tym podróże należą do istoty prowadzonej działalności, a tym samym nie mogą być utożsamiane z podróżą służbową w rozumieniu cytowanego wyżej przepisu art. 23 ust 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym. Końcowo nadmienia się, iż ze względu na specyficzny charakter działalności gospodarczej wydatki poniesione w związku z noclegami stanowią koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem jednak że zostaną udokumentowane dowodami potwierdzającymi ich poniesienie.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...