• Decyzja o zakresie stosow...
  01.05.2024

PD1-4151-101/07

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 13 września 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych sprzedaż gruntów rolnych i leśnych gdy ich nabycie nastąpiło przed dniem 31 grudnia 2006 roku oraz w przypadku gdy nabycie nastąpiło po dniu 1 stycznia 2007 roku a w wyniku tej sprzedaży grunty te nie zmienią swojego przeznaczenia i nadal będą wykorzystywane jako grunty rolne i leśne?

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej znak: PD.1/PD.2-415/4/07 z dnia 6.08.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów ze sprzedaży gruntów oznaczonych jako lasy i grunty leśne.

Pismem z dnia 23.06.2007 r., uzupełnionym w dniu 17.07.2007 r., Pan Jan Ż. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nabytych przed dniem 31.12.2006 r. jak również po tym dniu. W złożonym piśmie Podatnik nadmienia, iż nieruchomości te stanowią zarówno grunty rolne jak i leśne. W złożonym wniosku Strona przedstawiła własne stanowisko dotyczące w/w zagadnienia. Zdaniem Podatnika sprzedaż gruntów rolnych i Leśnych nabytych przed dniem 31.12.2006 r. jak i nabytych po tym dniu nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dniu 6.08.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej wydał postanowienie znak: PD.1/PD.2-415/4/07, w którym stwierdził, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy wskazał, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (w tym zarówno gruntów rolnych jak i leśnych) korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż w/w postanowienie w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu osiągniętego ze sprzedaży gruntów leśnych zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia go niniejszą decyzją.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a - c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.) przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a - c nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży podatnik przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a i e powołanej ustawy. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT- 23 ).

Natomiast od dnia 1 stycznia 2007 r. stosuje się zasady określone w art. 30e ust. 1 w/w ustawy podatkowej, zgodnie, z którym od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z ust. 2 w/w art. 30e podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 w/w ustawy podatkowej wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

W myśl z art. 2 ust. 4 w/w ustawy przez gospodarstwo rolne należy rozumieć gospodarstwo rolne w znaczeniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy z 15.11.1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, które sklasyfikowane zostały w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha lub 1ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Z powołanego przepisu wynika, że w skład gospodarstwa rolnego wchodzą jedynie te grunty, które sklasyfikowane zostały w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych.

Z kolei, stosownie do § 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454), do użytków rolnych zalicza się grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowy. Wchodzące również w skład gospodarstwa rolnego na podstawie wyżej wskazanych przepisów ustawy o podatku rolnym grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych sklasyfikowane zostały w przepisach rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków do odrębnej od użytków rolnych grupy użytków gruntowych nazwanej „grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione”.

Według § 68 ust. 2 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków grupa użytków gruntowych grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione dzieli się na lasy i grunty zadrzewione i zakrzewione.

Mając, zatem na uwadze wskazaną definicję gospodarstwa rolnego i cyt. przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków stwierdzić należy, że grunty oznaczone jako lasy i grunty leśne nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, gdyż nie są ani użytkami rolnymi, ani gruntami zadrzewionymi i zakrzewionymi na użytkach rolnych.

Tym samym przychód (dochód) ze sprzedaży tego rodzaju gruntów nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy podatkowej i podlega opodatkowaniu według w/w określonych zasad.

Wobec powyższego postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej znak: PD.1/PD.2-415/4/07 z dnia 6.08.2007 r. w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntów leśnych zostało wydane z rażącym naruszeniem art. 21 ust. 1 pkt 28 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego w oparciu o art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej należało orzec jak w sentencji.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

W związku z powyższym należało rozstrzygnąć jak w sentencji decyzji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...