• Postanowienie o zakresie ...
  23.05.2024

US.II/415/13/2005

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 1 lipca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 378 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w sytuacji, gdy lokal nie był ujęty w ewidencji środków trwałych i nie były zaliczane do kosztów działalności odpisy amortyzacyjne?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.05.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez pana w powyższym wniosku jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.05.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 23.05.2005 r., zwrócił się pan o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej. W powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, postępowanie kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że posiada pan spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, w którym to lokalu od 1989 r. do 29.04.2004 r. (do czasu likwidacji) prowadził pan działalność gospodarczą. W okresie prowadzenia działalności lokal ten nie był ujęty w ewidencji środków trwałych i nie zaliczał pan do kosztów działalności odpisów amortyzacyjnych. W związku z tym pyta pan, czy sprzedaż tego prawa podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Według pana stanowiska przychód ze sprzedaży tego prawa nie podlega podatkowi dochodowemu, a sprzedaż ta winna być dokonana aktem notarialnym i pobrana przez notariusza opłata.

W przedstawionym przez pana stanie faktycznym zastosowanie ma przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że przychodem z działalności gospodarczej oprócz przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych w działalności gospodarczej składników majątku ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są także przychody z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zatem w świetle uregulowań powołanego wyżej przepisu odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest przychodem z działalności gospodarczej bez względu na to, czy prawo to było ujęte w ewidencji środków trwałych, czy też nie.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez pana we wniosku. Udzielona interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania i traci swą ważność z dniem zmiany przepisów prawnych. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...