• Postanowienie o zakresie ...
  07.05.2024

1405/UPD-415/7/05/ES

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 2 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 243 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy strata osiągnięta na akcjach spółki , która po ogłoszeniu upadłości została wycofana z obrotu giełdowego może pomniejszyć dochód z inwestycji kapitałowych ?

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym oraz po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że wartość poniesionej straty na akcjach spółki, która po ogłoszeniu upadłości została wycofana z obrotu giełdowego, powinna być doliczona do kosztów uzyskania przychodów, a tym samym powinna pomniejszyć dochód z inwestycji kapitałowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że podatnik na rachunku inwestycyjnym posiada nabyte w 2004 roku akcje spółki, która po ogłoszeniu upadłości, została wycofana z obrotu giełdowego uniemożliwiając tym samym pozbycie się akcji /nawet po 0,00 zł/. Opisywane akcje widnieją na rachunku podatnika, chociaż w rzeczywistości nie posiadają żadnej wartości. Według podatnika, na pozycji tej została osiągnięta ewidentna strata, którą chciałby odliczyć od osiągniętego w 2004 roku dochodu.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym , można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Zgodnie z art. 9 ust. 6 wyżej wymienionej ustawy przepis ust .3 ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów(akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Tym samym strata powstała w tych przypadkach może być rozliczana w kolejnych latach podatkowych.

Należy przy tym podkreślić, że strata ta może pomniejszać tylko przyszły dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych - nie jest możliwe uwzględnianie tej straty w stosunku do innych źródeł przychodów. Wszystkie dochody z tytułu zbycia papierów wartościowych są sumowane na koniec roku. Dopiero od tak ustalonego dochodu pobierany jest podatek. Jeśli zatem rok podatkowy zamknie się dla Pana stratą, to powyższą stratę będzie można rozliczyć w następnych latach, zgodnie z art. 9 ust. 3 i ust. 6 wyżej cytowanej ustawy.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...