• Postanowienie o zakresie ...
  19.05.2024

IUSIPD3/415/28/2005

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 2 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 43 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dochody uzyskane z tytułu umowy dzierżawy gruntów rolnych na cele rolnicze podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym i jak należy je rozliczyć?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko Pana .................. - przedstawione we wniosku z dnia 07.03.2005 r., który wpłynął w dniu 07.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu dzierżawy gruntów rolnych jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 07.03.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pismem z dnia 21.04.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w piśmie z dnia 02.05.2005 r., które wpłynęło dnia 06.05.2005 r.

W wyżej wymienionym wniosku przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Zajmuje się Pan administrowaniem w gospodarstwach rolnych będących własnością Pana synów. W gospodarstwach tych nie prowadzi się działów produkcji rolnej i opłacany jest wyłącznie podatek rolny i leśny. Część gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego będzie wydzierżawiona w celach rolniczych.

Postawił Pan zapytanie o sposobie rozliczenia z US dochodów z dzierżawy gruntów, a także czy należy opłacać podatek z tego tytułu.

Ponadto wyraził Pan stanowisko, iż "nie powinniśmy opłacać żadnych podatków z tytułu dzierżawy gruntów rolnych".

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 wymienionej ustawy o podatku dochodowym źródłem przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością rolniczą.

Na podstawie powyższego przepisu do źródeł przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy zalicza się m.in. dzierżawę gospodarstwa rolnego lub jego składników ale wówczas, gdy gospodarstwo rolne (grunty rolne) będzie dzierżawione na cele nierolnicze lub na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. Natomiast dzierżawa gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele rolnicze nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie dzierżawa gruntów rolnych na cele działalności rolniczej w świetle wymienionych powyżej przepisów nie jest źródłem przychodu, nie podlega zgłoszeniu w urzędzie skarbowym i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, mając na względzie opisany stan faktyczny i powołane przepisy, stanowisko Pana przedstawione we wniosku dotyczące dochodów z dzierżawy należy uznać za prawidłowe. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...