• Interpretacja indywidualn...
  27.04.2024

ITPP1/443-750/10/AJ

Interpretacja indywidualna
z dnia 22 października 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 211 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2010 r. (data wpływu 2 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 2 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 1 lipca 2008 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wydanego 24 czerwca 2008 r. W zaświadczeniu o numerze identyfikacyjnym REGON określono rodzaj przeważającej działalności:

71.12.Z – Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,

74.20.C – Działalność geodezyjna i kartograficzna.

W ramach prowadzonej działalności świadczy Pan tylko usługi w zakresie geodezji. Wskazał Pan również, iż nie posiada uprawnień na świadczenie usług w zakresie doradztwa technicznego, wobec czego nigdy nie świadczył Pan usług w tym zakresie. Do tej pory, osiągane przez Pana obroty nie przekroczyły w żadnym roku kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy, w związku z prowadzoną działalnością geodezyjną, ma Pan prawo do korzystania ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług...

Pana zdaniem, nie musi Pan być płatnikiem podatku od towarów i usług, skoro nie wykonuje Pan działalności w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa. Nie ma Pan do prowadzenia działalności w tym zakresie żadnych uprawnień i najprawdopodobniej nie będzie ich miał. Świadczy Pan wyłącznie usługi geodezyjne małym i średnim firmom oraz osobom fizycznym, którym zależy na niskich kosztach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Według art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Co do zasady, podstawowa stawka podatku od towarów i usług, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, tj. obniżone do wys. 7%, 3% i 0% na podstawie zapisów ustawy o podatku od towarów i usług a także aktów wykonawczych do niej.

Należy jednak zauważyć, iż usługi geodezyjne nie zostały wymienione zarówno w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, jak i aktów wykonawczych do niej, jako usługi objęte opodatkowaniem według stawek preferencyjnych lub zwolnieniem od podatku. Wobec powyższego, stosownie do treści cytowanego art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają one opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 22%.

Ponadto należy wskazać, iż stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Jak wynika z zapisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 215, poz. 1666), kwotę o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, dla 2010 r. przyjmuje się w wysokości 100.000 zł.

Stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy zwolnień, o których mowa ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.

W art. 113 ust. 14 pkt 2 ustawy zawarto delegację ustawową dla Ministra właściwego do spraw finansów publicznych do wydania rozporządzenia określającego listę towarów i usług, o których mowa w ust. 13 pkt 1 lit. a i pkt 2, z uwzględnieniem klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, odnośnie których nie stosuje się zwolnień, określonych w ust. 1 i 9. Została ona zrealizowana w § 26 z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

W załączniku do ww. rozporządzenia, zawierającym listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, w poz. 37 ujęto „doradztwo, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego”.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia doradztwa. Wobec braku w ustawie definicji doradztwa należy posłużyć się znaczeniem językowym. Zgodnie z Małym Słownikiem Języka Polskiego PWN, Warszawa 1994 „doradzać” znaczy udzielić porady, podać, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy należy stwierdzić, że świadczenie usług określonych z nazwy w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, jako usługi doradztwa, wyłącza prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku, określonego w art. 113 ust. 1 ustawy.

Ze złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, polegającą na wykonywaniu usług geodezyjnych. Wskazał Pan również, że w ramach wykonywanych czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą nie świadczy Pan usług w zakresie doradztwa, bowiem nie posiada uprawnień do świadczenia usług w zakresie inżynierii i związanych z nimi usług doradztwa.

Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy przede wszystkim podkreślić, iż usługi geodezyjne nie są objęte zwolnieniem przedmiotowym od podatku od towarów i usług. Tym samym, za nieprawidłowe uznano stanowisko Pana wyrażone w złożonym wniosku, z którego wynika, iż może Pan korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług z uwagi na rodzaj wykonywanej działalności.

Jednakże należy stwierdzić, iż skoro w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonuje usług doradztwa, a osiągany przez Pana obrót nie przekracza kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, to na podstawie regulacji zawartej w art. 113 ust. 1 ustawy, ma Pan prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług określonego w ww. przepisie. Zauważyć należy także, że korzystanie z tego zwolnienia będzie możliwe do czasu, gdy wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy w trakcie roku podatkowego kwoty określonej ww. przepisem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...