• Postanowienie o zakresie ...
  18.05.2024

1471/NUR1/443-350/06/AP

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 1 grudnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 542 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Kiedy powstaje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek wynikajacy z wystawionej faktury korygującej?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka zamierza wystawić i przesyłać faktury w formie elektronicznej. Nabywca (odbiorca faktury) loguje się poprzez stronę internetową do swojego konta klienckiego, a tam ma dostęp do różnych danych dotyczących transakcji ze spółką, w tym także faktur VAT. System informatyczny pozwala Spółce stwierdzić, czy i kiedy klient odebrał fakturę. W związku z powyższym zdaniem Spółki wystarczającym potwierdzeniem odbioru faktury korygującej jest potwierdzeniem wygenerowane przez system informatyczny, że klient wszedł w obszar, w którym odebrał fakturę korygującą i nie musi dodatkowo potwierdzać tego faktu. W ocenie Spółki momentem potwierdzenia odbioru faktury korygującej jest w tym przypadku moment kliknięcia przez klienta na plik zawierający e-fakturę, gdyż w tym momencie system informatyczny generuje informację, iż klient takiej czynności dokonał.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz.798) sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Stosownie do § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur ( Dz.U. Nr 133, poz. 1119) faktury korygujące oraz duplikaty faktur do faktur wystawionych i przesłanych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie. Zgodnie z ust. 2 w/cyt. § 5 w przypadkach gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawienie i przesłanie dokumentu, o którym mowa w ust. 1, w formie elektronicznej, w szczególności w przypadku cofnięcia przez odbiorcę faktur zgody na ich wystawianie i przesyłanie w formie elektronicznej, podatnik wystawia ten duplikat w formie papierowej, zamieszczając na nim adnotację, że odpowiednio faktura korygująca lub duplikat faktury dotyczy faktury wystawionej w formie elektronicznej.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w/w przepisy nie określają formy, w jakiej powinno nastąpić potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Potwierdzenie takie może być więc dokonane w każdej formie, która pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, iż odbiorca otrzymał tę fakturę. W przedmiotowym stanie faktycznym należy uznać, iż otrzymanie komunikatu wysłanego przez system informatyczny w momencie otworzenia przez nabywcę pliku zawierającego fakturę korygującą spełnia powyższy warunek, a zatem Spółka ma prawo skorygować podatek należny w miesiącu otrzymania tego potwierdzenia.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...