• Postanowienie o zakresie ...
  20.05.2024

TP/443-115/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 9 marca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie ciągnika siodłowego o masie własnej 7 ton, bez przeprowadzania dodatkowego badania technicznego?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a§1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 12.12.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 13.12.2005 r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, wyrażające się w twierdzeniu, iż przy zakupie ciągnika siodłowego o masie własnej 7 ton, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości, a podatnik nie ma obowiązku przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ).

Uzasadnienie

W dniu 12.12.2005 r. Podatnik złożył w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie ciągnika siodłowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupił ciągnik siodłowy marki SCANIA, którego masa własna wynosi 7 ton, co wynika z dowodu rejestracyjnego tego pojazdu.

Wnioskodawca stwierdza, iż użyte przez ustawodawcę w przepisie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT pojęcie dopuszczalnej masy całkowitej zdefiniowano w art. 2 ustawy z dnia 20.06.1997 r. prawo o ruchu drogowym ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm. ), zgodnie z którym przez dopuszczalną masę całkowitą rozumie się największą określoną właściwymi warunkami technicznymi masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem. Zatem dopuszczalna masa całkowita obejmuje masę własną pojazdu ( zdefiniowaną w ww. definicji jako masę pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego ) i maksymalną dopuszczalną masę osób i ładunku.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku, gdy tylko sama masa własna zakupionego, dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, samochodu ciężarowego przekracza 3,5 tony, to podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup tego pojazdu, w pełnej wysokości, bez konieczności przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują jednak liczne ograniczenia prawa podatników do obniżania podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie niektórych towarów.I tak w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawcy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca nie więcej jednak niż 6.000 zł ( art. 86 ust. 3 ustawy o VAT ).

Jednakże przepis wyżej cyt. art. 86 ust. 3 nie dotyczy samochodów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-7 ww. ustawy, jeżeli spełniają one określone przepisami ustawy o podatku od towarów i usług wymagania.Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa wyżej, powinno być przeprowadzone, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2005 r. Nr 90 , poz. 756 ), w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie noweli ustawy o VAT, ( tj. nie później niż przed dniem 01.06.2006 r. ).

Zatem do dokonania dodatkowego badania technicznego pojazdów, o którym mowa wyżej, zobowiązani są podatnicy, którzy chcą skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości przy zakupie m.in. pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony spełniających określone warunki.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają natomiast pojęcia " masa całkowita pojazdu" dlatego też dla potrzeb podatku od towarów i usług należy posiłkować się definicją tego pojęcia zawartą w przepisach o ruchu drogowym.Zgodnie z art. 2 pkt 54 ustawy z dnia 20.06.1997 r. prawo o ruchu drogowym ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm. ) użyte w ustawie określenie " dopuszczalna masa całkowita" oznacza największą określoną właściwymi warunkami technicznymi masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze, natomiast przez "masę własną pojazdu" rozumie się masę pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego ( art. 2 pkt 53 ww. ustawy prawo o ruchu drogowym ). Zatem w sytuacji, gdy masa własna pojazdu samochodowego wynosi 7 ton to jego dopuszczalna masa całkowita zawsze przekracza tę wartość.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 12.12.2005 r. stanu faktycznego wynika, iż masa własna zakupionego przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ciągnika siodłowego marki SCANIA wynosi 7 ton, zatem nie jest pojazdem, do którego ma zastosowanie przepis art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Tym samym Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup tego samochodu w pełnej wysokości jeżeli pojazd ten jest wykorzystywany jedynie do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 12.12.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 13.12.2005 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...