• Interpretacja indywidualn...
  21.05.2024

IPPP1-443-938/10-4/IGo

Interpretacja indywidualna
z dnia 13 października 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szpitala, przedstawione we wniosku z dnia 07.09.2010r. (data wpływu 13.09.2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 27.09.2010r. (data wpływu 30.09.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT od realizowanego projektu - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13.09.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT od realizowanego projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Szpital świadczy głównie usługi w zakresie ochrony zdrowia podlegające przedmiotowo zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 wymienione w załączniku 4 do ustawy w pozycji 9 - „usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych”.

W 2009 roku szpital realizował projekt „P.” dofinansowany w wysokości 80,14% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. W związku z realizacją projektu szpital dokonał zakupu rezonansu magnetycznego, dostosował pomieszczenia do utworzonej Pracowni Rezonansu Magnetycznego, poniósł wydatki na promocje projektu oraz sporządzenie dokumentacji technicznej i studium wykonalności. Szpital zgodnie z art. 86 ust. 1 nie dokonał odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach, gdyż dokonane w ramach projektu zakupy są związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną niepodlegajacą VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do realizowanego projektu beneficjent, czyli Szpital ma możliwość odliczenia VAT w całości lub w części...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z podstawową zasadą obowiązującą w VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwot podatku należnego o podatek naliczony związany z czynnościami opodatkowanymi. W związku z tym, iż szpital świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia podlegające przedmiotowemu zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 gdzie zakupywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności zwolnionych z podatku VAT, zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług szpital nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów materiałów, usług jak również od realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa projektu „P.” . W tym przypadku nie ma również zastosowania paragraf 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24.12.2009 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 224, poz. 1799 z późn. zm.)

Jednocześnie Wnioskodawca informuje, iż na dzień złożenia wniosku sprawa nie jest przedmiotem kontroli ani postępowania, Niniejsza interpretacja jest niezbędna do przedłożenia w Urzędzie Wojewódzkim w Wydziale Zarządzania Funduszami Europejskimi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Należy podkreślić, iż cytowany powyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT reguluje podstawową zasadę odliczenia podatku naliczonego. Tak więc prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przepis art. 86 ust. 1 ww. ustawy w sposób precyzyjny wskazuje na fakt, iż dokonane przez podatnika podatku VAT zakupy muszą być wykorzystywane w jego działalności opodatkowanej. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 załącznika Nr 4 do ustawy wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z opisu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca realizował projekt „P.” dofinansowany w wysokości 80,14% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa. W związku z realizacją owego projektu szpital dokonał zakupu rezonansu magnetycznego, dostosował pomieszczenia do utworzonej Pracowni Rezonansu Magnetycznego, poniósł wydatki na promocje projektu oraz sporządzenie dokumentacji technicznej i studium wykonalności.

Ponieważ szpital świadczy głównie usługi w zakresie ochrony zdrowia podlegające przedmiotowo zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 wymienione w załączniku 4 do ustawy w pozycji 9 - „usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych”, zgodnie z art. 86 ust. 1 nie dokonał odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach, gdyż dokonane w ramach projektu zakupy są związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną niepodlegajacą VAT.

Wnioskodawcy nie przysługuje zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizacji projektu, bowiem w omawianej sprawie nie zostaje spełniona podstawowa przesłanka pozytywna warunkująca prawo do odliczenia tj. związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. Curie Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...